Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: początki... może Mosquito

początki... może Mosquito 2006/12/10 01:31 #2000306

Zamierzam w przyszłym roku zrobić kurs lotniowy u Pana Binkowskiego, ale mam wcześniej troche pytań do starych wyjadaczy.

Otóż załóżmy, że już nabędę odpowiednie umiejętności i kupie sprzęt. Wiadomo, że aby polatać, trzeba pojechać na jakąś górkę albo znaleźć wyciągarkę. To wszystko się wiąże oczywiście z czasem. Jak człowiek pracuje 6 dni w tygodniu, to mało kiedy ma się jeszcze czas na całodniowy wypad. Mieszkam w centrum Polski, więc w góry daleko :(

Wyczytałem w necie o napędzie Mosquito do lotni.
Ponoć umożliwia on starty z każdej większej łąki...

Niestety za późno dowiedziałem się o spotkaniu na Żarze i o tym, że będzie tam Jacek Ciwis i Janusz Witkowski i będą mówić o Mosquito.

Ale może ktoś z Was napisze mi coś o tym? Nie chodzi mi o dane techniczne itd. Raczej o wrażenia i sposób obsługi. Czy faktycznie starty są bezproblemowe i można na tym napędzie wynosić lotnię na kilkaset metrów? Przynajmniej tak piszą sprzedawcy tego napędu.

A jak jest ze szkoleniem? Czy łatwo się przestawić z klasycznego latania na Mosquito. Może potrzebny jest dodatkowy kurs?

Przepraszam, że pytam być może o podstawowe sprawy, ale jeszcze nigdy nie latałem.

Mam nadzieję, że się nie zniechęcę i w naszym nizinnym kraju uda mi się zrealizować marzenie o lataniu.

Bartek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:początki... może Mosquito 2006/12/12 16:13 #2000316

  • Agi
  • Agi Avatar
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Cześć bardrops,

zadałeś dosyć kompleksowy zestaw pytań, dlatego może jak na razie mało odpowiedzi. ;)
Załączam dwa linki, może znajdziesz pod nimi informacje, których szukasz.


Artykuł o Mosquito-1

Artykuł o Mosquito-2



pozdrawiam -
Agi

Edytowany przez: Agi, w: 2006/12/17 17:15

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:początki... może Mosquito 2006/12/12 16:52 #2000318

Te artykuły czytałem, ale ich autor zajmuje się sprzedażą napędów. Nie sądzę, żeby koloryzował, ale jednak wolałbym poczytać opinie ludzi, którzy kupili to cudo i napiszą też o jego ewentualnych wadach.
Oprócz niezaprzeczalnych zalet musi mieć jakieś wady, kruczki, trudności...

Na razie jedyną wadę jaką ja znalazłem to ... cena :-)

Bartek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:początki... może Mosquito 2006/12/12 17:27 #2000319

  • Agi
  • Agi Avatar
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Poniżej zamieszczam dyskusję na podobny temat, która miała kiedyś miejsce na starej stronie www.lotnie.pl

Mosquito - 2005/04/13 12:20, Maciek-Visitor:

Czesc Wszystkim
Swego czasu w PLARrze publikowane byly artykuly na temat urzadzenia zwanego Mosquito. Przynam szczerze ze oczy mi sie zaswiecily jak to ujrzalem. Co za wspaniale mozliwosci, niezaleznosc od gor i holu itd. itp.
Ale wlasnie, czy faktycznie jest to takie piekne jak sie wydaje?
Czy jest gdzies haczyk (oprocz sklepow wedkarskich)?
Nie mam duzego doswiadczenia w lotniarstwie (jesli wogole moge tak powiedziec) ale ten temat ciagle zaprzata mi glowe.
Czy moglibyscie wyrazic swoja opinie na temat tego urzadzenia, lub podzielic sie wrazeniami jesli takowe juz ujezdzaliscie.
Interesuja mnie wszystkie "zady i walety"
Jak zachowuje sie w locie z wylaczonym silnikiem, w termice. Czy trzeba miec sile slonia by moc tym sterowac. itd.

Dzieki z gory
Pozdrawiam
Maciek



Re: Mosquito - 2005/04/13 15:43, Smoq-User:

Hej, witam
Na początku zaznaczam że na razie jestem teoretykiem lotniarstwa (choć mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni) i moja wiedza wywodzi się prawie wyłącznie z netu.

Co do Mosquito to polecam zajrzeć na www.republika.pl/lotnie/
Jest tam krótki filmik o lataniu z napędem, a w części \'artykuły\' są przynajmniej trzy zw. z mosquito (ten trzeci to "Wyprawa na dwudziesty ósmy kilometr").

Haczykiem jest prawdopodobnie cena tego sprzętu. Nie jestem pewien ile taka zabawka dokładnie kosztuje, ale widziałem w necie cenę 3500 Euro za sam napęd . Obecnie strona ta nie działa, więc mam cichą nadzieję, że mi się tylko przywidziało...

Pozdrawiam,
Marcin



Re: Mosquito - 2006/08/30 16:41, pieknylolo83-User:

Ciekawe ile wynosi koszt wytworzenia napędu Mosquito (może jest tutaj ktoś kto ma kontakt z producentem)? Samego silnika plus smiglo, do tego elementy mocowania. Wydaje mi sie ze cena za sam napęd 3500€ jest zbyt wygorowana i obawiam sie ze producent w tym wypadku (tak podejrzewam) jest poprostu monopolista. Może warto tutaj na forum zebrac sie opracowac wlasny model ( na podtawie jakiegos taniego i powszechnego silnika) ?? Co wy na to ??
Chetnie wezme udział w takim projekcie mimo że nie latam (jeszcze).
Z drugiej strony trzeba spojrzec prawdzie w oczy LATANIE JEST DROGIE !! Zwłaszcza niezależne latanie (czytaj na lotni z napedem) !!



Re: Mosquito - 2006/08/30 21:56, piotrolot-User:

Serwus Lolo ,
oczywiscie ze Mosquito jest produkowany w Polsce . Jego polska wersja lata na Fly Ranczo Mieroszow . Choc instr. Binkowski nie informuje o tym oficjalnie to lataja tam dwa napedy . Jezeli chcesz cos wiecej o wersji PL to niestety musisz poklikac na strone www.aeromania.com.pl albo najlepiej podzwonic !!!

www.flylight.co.uk

www.swedishaerosport.se

a swoja droga to przestan wreszcie latac w PC tylko zabieraj sie serio za nauke pilotazu



Re: Mosquito - 2006/08/30 22:0, krzychu-User:

Z drugiej strony trzeba spojrzec prawdzie w oczy LATANIE JEST DROGIE !! Zwłaszcza niezależne latanie (czytaj na lotni z napedem) !!

Latanie na lotni jest jedną z najtańszych form latania i wcale nie jest drogie. To po prostu ludzie za mało zarabiają i relatywnie do zarobków wszystko staje się drogie. Dla Ciebie lotniarstwo jest drogie a z drugiej strony zobacz ile przybywa samolotów ultralekkich i innych. Albo Cię na coś stać albo nie. Z moich doświadczeń wynika, że kazdy kto chce latać - bez wzgledu na status materialny- wcześniej czy pozniej bedzie latał.

pozdrawiam
KDudzinski



Re: Mosquito - 2006/08/31 12:25, pieknylolo83-User:

krzychu wrote:
Latanie na lotni jest jedną z najtańszych form latania i wcale nie jest drogie. To po prostu ludzie za mało zarabiają i relatywnie do zarobków wszystko staje się drogie. Dla Ciebie lotniarstwo jest drogie a z drugiej strony zobacz ile przybywa samolotów ultralekkich i innych. Albo Cię na coś stać albo nie. Z moich doświadczeń wynika, że kazdy kto chce latać - bez wzgledu na status materialny- wcześniej czy pozniej bedzie latał.


I dlatego mam nadzieje ze przeniose sie s fotela przed PC az pod same chmury.... Prędzej czy później .. ale na pewno



Re: Mosquito - 2006/08/31 12:33, leslaw–User:

Latanie to swego rodzaju powolanie, ktorego mozna doznac w kazdym wieku.
Ktos od dziecka chce latac i tylko tym sie zajmuje i lataniu stara sie podporzadkowac swoje zycie. A latanie jest zazdrosne o kazda twoja wolna chwilke. Latanie to jak kochanka co moze popsuc zycie rodzinne
Mozna tez do latania trafic przez przypadek i polknac bakcyla no i wtedy zycie zaczyna sie toczyc jak u tych co od dziecka o nim marzyli
Krzysiek ma racje jak ktos chce naprawde latac to predzej czy pozniej bedzie latac.



Re:Mosquito - 2006/08/31 12:39, pieknylolo83-User:

piotrolot wrote:
Serwus Lolo , oczywiscie ze Mosquito jest produkowany w Polsce . Jego polska wersja lata na Fly Ranczo Mieroszow . Choc instr. Binkowski nie informuje o tym oficjalnie to lataja tam dwa napedy . Jezeli chcesz cos wiecej o wersji PL to niestety musisz poklikac na strone www.aeromania.com.pl albo najlepiej podzwonic !!!
www.flylight.co.uk
www.swedishaerosport.se
a swoja droga to przestan wreszcie latac w PC tylko zabieraj sie serio za nauke pilotazu


Dzieki za informacje. Co do nauki pilotazu jak tylko dostane prace to sie zabieram do nauki. Bedzie to moja ierwsza inwestycja Jeszcze musze poszukac instruktora z uprawnieniami w Krakowie


-

Edytowany przez: Agi, w: 2006/12/17 17:18

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:początki... może Mosquito 2006/12/12 17:34 #2000320

  • bartek
  • bartek Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 1236
  • Oklaski: 16
  • Otrzymane podziękowania: 263
Najbardziej podoba mi się dopisek w poście Piotrolota ;)

pozdro
bartek
Atos VR, Aeros Discus C, Mosquito NRG
(wcześniej Aeros Discus, UP TRX, Kanion Bravo)
ŚK 2001

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:początki... może Mosquito 2006/12/12 18:05 #2000321

  • Agi
  • Agi Avatar
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Dla uzupełnienia tematu jeszcze jedna przeniesiona dyskusja.
W związku z tym, że miała ona miejsce już jakiś czas temu, linki i dane kontaktowe mogą być nieaktualne
B)

Alternatywy napęd do lotni - 2005/09/20 19:24, Darek-User:

Witam !
Jeśli mam być szczery to do napisania tego tekstu skłonił mnie mój tegoroczny nalot. Mimo , że na lotnisku w Masłowie gdzie próbuje latać jest motolotnia do holowania jestem bardzo niezadowolony z mojego nalotu. Na ten stan rzeczy złożyło się myśle sporo rzeczy: a to coś mi wypadło i nie mogłem przyjechać a to pogoda znów niedopisała , podobnych przykładów mógłbym mnożyć. Podobnie jak to jest w paralotniarstwie dobrym wyjściem jest stać się szczęśliwym (pewnie !) posiadaczem wspaniałęgo napędu mosquito. Mój i chyba się nie pomylę pisząc sporej większości lotniarzy zapał skutecznie studzi cena tego cuda.
Czy nie ma tańszej alternatywy dla napędu Mosquito ? Jak to zwykle czyniłem robić odpowiedzi szukałem (szukam) w Internecie. W końcu podobne problemy do moich pewnie miał ktoś już wcześniej i nie ma sensu wyważać otwartych dźwi.
Napotkałem m.in na ciekawe zdjęcie http://www.skyfly.cz/fotogalerie.php3?foto=hang0093.jpg&popis=Z%E1v%ECsn%FD%20kluz%E1k%20s%20pomocn% FDm%20motorkem%20(foto%20Stanislav%20Pecha)%20(87%20k &cesky=1.
Innym równie ciekawym pomysłem jest napęd o dźwiecznej nazwie Booster.
http://www.lejair.co.uk/default.asp?id=9&mnu=9
Co ciekawe napęd ten może wspólgrać z posiadanym kokonem po pewnych modyfikacjach.
Ciekawą rzeczą jaka sie nasuwa po zapoznaniu się z ofertą firm produkujących napędy lotniowe a jest ich dość mało jest fakt użycia jednego modelu silnika - Raket 120. Dziwi mnie to bo w napędach PPG stosowane są najróżniejsze silniki. Nie wiem czy dobrze rozumuje ale
do budowy napędu liczą się dwa podstawowe parametry tj. ciąg (moc silnika) i ciężar.
Pewnie będą głosy , że nie warto myśleć nad czymś tańszym i pewnie niepewnym bo są gotowe produkty i wystarczy tylko wyłożyć określoną sumę pieniędzy i po krzyku. Tylko , że mnie na to nie stać chyba , że sprzedam swoją nerkę
Może ktoś ma jakieś pomysły , przemyślenia na ten temat (napędu homebew a nie mojej nerki) i chce się tu nimi podzielić do czego bardzo zachęcam.

wiecznie nienalatany Darek



Re: Alternatywy napęd do lotni - 2005/09/21 17:34, Andrzej-User:

Cześć Darku!
Wiem, że napęd do lotni jest marzeniem wielu lotniarzy. Rozumiem również jak mało kto dylematy związane z zakupem czy budową takiego napędu, ale marzenia są w końcu po to by je spełniać!!!
Pytasz się czy istnieje tańsza alternatywa, jestem pewien że tak, pytanie tylko o ile tańsza? Dla lepszej orientacji podam kilka cyferek: silnik-4000, śmigło-800zł... i tak dalej!!
Uważam że nie można zbudować niczego sensownego za mniej jak 8-9 tys. nie liczę tutaj oczywiście nakładu pracy i zakładam że potencjalny wytwórca wie co robi!!
Co do samego silnika to trzeba przyznać, że jest to optymalne rozwiązanie głównie ze względu na jego wymiary, masę i sposób montażu. Nie ma narazie innego silnika o podobnej masie, cenie i systemie montażu.
Podsumowując, jak zajmiesz się robieniem napędu to zabraknie Ci czasu na latanie-wiem co mówię a jedyną alternatywą o jakiej wiem jest napęd o który potykam się codziennie bo leży w moim pokoju!! Jest do wzięcia za 12tys (latałem na nim niecałą godzinę)

Andrzej



Re: Alternatywy napęd do lotni - 2005/09/22 10:12, Maciek CzeWa-Visitor:

Czesc Andrzeju
Czy moglbym wiedziec o jaki naped potykasz sie tak czesto? W sensie co za typ, czyjej produkcji itd.

MaciekS



Re: Alternatywy napęd do lotni - 2005/09/22 12:21, Andrzej:

Napęd jest mojej konstrukcji a jego zdjęcia możesz zobaczyć w galerii.
Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej to pisz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.



pozdrawiam
Agi

Ps. Mosquito na żarze - zdjęcia
TU

Edytowany przez: Agi, w: 2006/12/12 21:43

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:początki... może Mosquito 2006/12/13 23:10 #2000323

Mam naped typu Mosquito i mysle, ze moge cos na ten temat napisac. Tak jak wiekszosc nizinnych lotniarzy w Polsce traktowalem naped jako zbawienna alternatywe dla lotow za wyciagarka. Od trzech lat uczestnicze w rozmowach o tym jak trudno sie u nas lata, bo startowisk niewiele, trzeba jechac wiele km, a i tak nie ma pewnosci czy sie polata. Mizeria po prostu. Zawsze w nasze rozmowy rozgrzewaly sie, gdy ktos poruszal temat napedu: "Gdybym tylko mial taki naped, to..." i tutaj kazdy wstawial to co chcialby z taka maszyna robic;) .

Ja tez marzylem o napedzie, tym bardziej, ze we wszystkich artykulach podkreslano latwosc startu, sterowania, zwlaszcza dla tych ktorzy maja doswiadczenia ze startu za wyciagarka. No a ja uwazalem siebie za super kandydata, bo przeciez doswiadczenie mam glownie z wyciagarki.
No wiec jesienia zeszlego roku kupilem naped i szybko sie przekonalem, ze:
1. jest to sprzet dla bardzo doswiadczonych pilotow
2. majacych duze doswiadczenie ze startu swobodnego z gorki
3 z innymi umiejetnosciami czysto mechanicznymi (umiejetnosc naprawy silnika, ustawien itp).

Kluczowa jest umiejetnosc startu z nog. Przekonalem sie o tym bolesnie rozbijajac smiglo i uszkadzajac troche skrzydlo. Naped daje maly ciag i trzeba baaardzo uwazac przy starcie, aby nie ustawic skrzydla na zbyt duzych katach. Jesli sie o tym zapomni, to... cyrkiel. Zeszly rok zakonczylem kiepskim bilansem: 1 udany (krotki) lot na 5 prob startu. Przez zime zastanawialem sie co zrobic, zeby efektywnie wykorzstac swiezo zakupiony sprzet. Ustalilem, ze najpierw pocwicze starty z gorki. Dopiero potem zaczne latac z napedem, ale starty tez beda z gorki, bo chcialem miec pewnosc 100%, ze sie oderwe od ziemi.

Jak zaplanowalem tak tez zrobilem. Szkolenie zrobilem wiosna w Mieroszowie (dziekuje Andrzeju). Potem podpialem naped, wystartowalem (bez problemu) i wyladowalem awaryjnie po kilkudziesieciu sekundach. Okazalo sie, ze zaskoczylo mnie zjawisko cofania sie sterownicy w momencie wznoszenie, co jest - jak sie okazuje - czyms naturalnym przy lataniu z napedem. Przy drugim podejsciu okazalo sie, ze silnik ma nierowny ciag i pojawila sie awaria jednego z elementow w zwiazku z czym nie wystartowalem.
I na tym zakonczylem proby tegoroczne z napedem, gdyz doszedlem do wniosku, ze chyba robie cos zle (przygotowanie wlasne, sprzetu, motywacja itp.), nie moglem ponownie wybrac sie do Mieroszowa (nie chcialem startowac na nizinach)itd.
Chce podkreslic, ze nadal uwazam, ze Mosquito jest super rozwiazaniem, ale bardzo wymagajacym. Kazdy blad, to konretny wydatek, wiec trzeba sie do latania z takim sprzetem przygotowac, bo inaczej mozna sie latwo zniechecic. Problem dodatkowy, to brak instruktorow do tego typu latania. Wszyscy sprawdzamy bojem jak to jest i... nie zawsze jest milo.
Mam nadzieje, ze moj post pozwoli wszystkim napalonym na latanie z napedem dobrze sie do tego przygotowac i nie popelniac moich bledow.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:początki... może Mosquito 2006/12/13 23:10 #2000324



Edytowany przez: waldekkruk, w: 2006/12/14 01:18

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Leslawsterylnymichalo
Zasilane przez Forum Kunena