Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie

TEMAT: Polskie lotnie

Odp: Polskie lotnie 2012/04/06 17:25 #4393

  • Mikołaj
  • Mikołaj Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 1014
  • Oklaski: 10
  • Otrzymane podziękowania: 451
Myślę, że forma wikipedii jest doskonała.
Praca, którą wykonał twórca strony samolotypolskie.pl może zostać przez nas wykorzystana. Jak sam pisze nie ma nic przeciwko niekomercyjnemu wykorzystaniu jego encyklopedii za podaniem źródła.
W ten sposób powstaje baza, od której można wyjść - za pomocą współredagowania na zasadzie wikipedii może tę podstawę rozwijać.
"Każdy lot ma swoje dostojeństwo" Saburo Sakai

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Polskie lotnie 2012/04/06 17:27 #4394

  • Piotrolot
  • Piotrolot Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 4295
  • Oklaski: -258
  • Otrzymane podziękowania: 583
Zerknij Prosze na stare forum , i jak pamietam zalozylem taki watek ! Chyba zaczelem od tytulu " Polskie konstrukcje Lotni " - Lotnia PZL ZETA ????? :P
Pilot Szybowcowy 326 h. Prak Instr. kl 2. Mech.Osługi s-ków do 5700 kg według CZLZ-4i-1311/4/78. Pilot Motolotni Nr. 1072 (25 h) Pilot Moskito - 1 h

Delta Piotrolot

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Polskie lotnie 2012/04/06 18:21 #4398

  • Agi
  • Agi Avatar
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Tak, zgadza się :)

tu link do wątku "Polskie konstrukcje lotni" na starej stronie, założonego przez Piotra:
naszestrony.nazwa.pl/lotnie/component/op...mit,16/limitstart,0/

masa ciekawych informacji technicznych! :)

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Polskie lotnie 2012/04/07 09:13 #4403

Witam. Cieszę się, że dział "Lotnie i motolotnie" w encyklopedii "Samoloty w Lotnictwie Polskim" wywołał zainteresowanie. Proszę tylko wybaczyć, że jest on taki skromny. Tylko musnąłem ten temat, a jest on bardzo obszerny i powinien być opracowany szczegółowo. Miałem zamiar poprosić naszych Lotniarzy i zarazem Konstruktorów lotni o udostępnienie materiałów, zdjęć, rysunków oraz opisanie dziejów swoich konstrukcji.

Jednak opisanie tak wielu konstrukcji lotni oraz biografii ich konstruktorów jest bardzo pracochłonne i czasochłonne. Tym bardziej, że ja muszę składać hasła ze strzępków informacji rozrzuconych po wielu źródłach. To jest jak układanie puzzli, w dodatku z wieloma brakującymi elementami. Dlatego z radością przyjąłem Wasz pomysł aby na stronie www.lotnie.pl stworzyć encyklopedię o polskich lotniach.

Jeśli mogę zasugerować, to odradzam ten pomysł: "A może mieć na początku formę jednej wielkiej "skrzyni", do której wrzucamy co mamy, a jeden koordynator to odpowiednio porządkuje i dostosowuje?" Koordynator przy tej pracy zaplącze się i zginie. Wydaje mi się, że jednak lepsza byłaby encyklopedia w stylu Wikipedii. Gdy konstruktorzy sami będą opisywać swoje lotnie powstanie ona bardzo szybko oraz będzie pozbawiona błędów i nieścisłości.

Z zainteresowaniem będę obserwował realizację Waszych planów. Oczywiście wszelkie materiały z mojej encyklopedii są do Waszej dyspozycji.

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

Ściskam dłonie. Krzysztof Luto.
Zapraszam do mojej Encyklopedii - SAMOLOTY W LOTNICTWIE POLSKIM ( www.samolotypolskie.pl )
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszam również na regionalne smakołyki: www.sekacze.net
Podziękowali: Agi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez samolotypolskie.pl.

Odp: Polskie lotnie 2012/04/07 09:52 #4404

Mam również inną propozycję. Proponuję oddanie do Waszej dyspozycji łamów mojej Encyklopedii. Proszę pisać kompletne hasła o lotniach i biografie lotniarzy. Będę je umieszczał w Encyklopedii. Jako autorów będę podawał twórców haseł oraz w jak największym stopniu postaram się rozreklamować Waszą stronę internetową oraz lotniarstwo w całym swoim ogóle.

Myślę, że jest to propozycja warta rozważenia. Na encyklopedię "Samoloty w Lotnictwie Polskim" wchodzi bardzo dużo osób o różnych zainteresowaniach. Otrzymałem bardzo dużo informacji w takim stylu "interesowałem się tylko współczesnymi samolotami bojowymi, nie wiedziałem natomiast kto to jest Michał Scipio del Campo. Dzięki encyklopedii poznaję pełniej historię lotnictwa". W ten sam sposób zostanie również rozpropagowane lotniarstwo.

Obok tak sławnych konstruktorów jak Jerzy Dąbrowski, Wsiewołod Jan Jakimiuk, Zygmunt Puławski będą znajdować się nazwiska Sznapka, Rycaj, Wierzbowski, Zagórski, Pitoń i Pastusiak... i wielu wielu innych. W Indeksach konstrukcji lotnie znajdą się obok najsławniejszych konstrukcji z innych rodzajów lotnictwa. W ten sposób opisuję również konstrukcje poduszkowców. Ich konstruktorzy przesyłają mi opisy własnych konstrukcji np.:

www.samolotypolskie.pl/samoloty/2417/126/Rachlewicz-Adam2

www.samolotypolskie.pl/samoloty/1769/126/Trigger-Composites8

www.samolotypolskie.pl/samoloty/13899/26/Krukowski-Arkadiusz

Dotarły do mnie informacje, że dzięki współpracy wzrosło zainteresowanie poduszkowcami i stronami o nich. Mam nadzieję, że wzrośnie również zainteresowanie lotniarstwem. Może wielu, którzy czytają Encyklopedię marzy o lataniu i nie wie nawet, że w tak prosty sposób można to marzenie spełnić. Myślę, że taka współpraca byłaby korzystna dla obu stron. Ja miałbym pełną encyklopedię "Polskie lotnie", natomiast Waszymi czytelnikami byliby pasjonaci ze wszystkich dziedzin lotnictwa.

Ściskam dłonie. Krzysztof Luto.

PS. Możecie również pisać na mój adres- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszam do mojej Encyklopedii - SAMOLOTY W LOTNICTWIE POLSKIM ( www.samolotypolskie.pl )
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszam również na regionalne smakołyki: www.sekacze.net
Podziękowali: Agi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Polskie lotnie 2012/04/07 10:34 #4405

  • Mikołaj
  • Mikołaj Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 1014
  • Oklaski: 10
  • Otrzymane podziękowania: 451
Uważam, że propozycja Pana Krzysztofa o wzajemnej współpracy i promowaniu jest doskonała.
Z jednej strony praca włożona w opracowanie haseł i tematów może być wykorzystana podwójnie - na lotnie.pl i samolotypolskie.pl.
Z drugiej - potrzeba propagowania polskiego lotnictwa cywilnego jako hobby wydaje mi się być konieczna. Tym bardziej, że w naszych Rodakach tkwi ogromny potencjał lotniczy.

Wesołych i szczęśliwych Świąt Wielkiej Nocy! Niech nadchodzi Wiosna :)
"Każdy lot ma swoje dostojeństwo" Saburo Sakai

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mikołaj.

Odp: Polskie lotnie 2012/04/07 21:32 #4420

  • art_c
  • art_c Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot Motolotni
  • Pilot Motolotni
  • Posty: 383
  • Oklaski: 14
  • Otrzymane podziękowania: 205
Fajna sprawa. Chętnie się podejmę pracy nad uzupełnianiem takiego działu, jeżeli powstanie.
Wesołych Świąt.
Serdeczności -
Artur.
Podziękowali: Agi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Polskie lotnie 2012/04/07 23:34 #4423

  • Agi
  • Agi Avatar
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338

...jeżeli powstanie...

Powstanie :) :) :)

Bardzo się cieszę, że zapoczątkowane kiedyś tematy ("Wielcy Polskiego Lotniarstwa" i "Polskie konstrukcje lotni") otrzymają teraz szansę szerszej i kompleksowej realizacji, dzięki wsparciu (mam nadzieję wielu) Użytkowników oraz dzięki współpracy z portalem samolotypolskie.pl.
:) :) :)

Postaram się w ciągu najbliższego tygodnia obmyśleć jakiś przejrzysty system, umożliwiający wprowadzanie danych do poszczególnych kategorii, no i przede wszystkim założyć nowy dział w jakimś fajnym miejscu na stronie.


pozdrawiam serdecznie i świątecznie!
- Agi
:)

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Agi.

Odp: Polskie lotnie 2012/04/08 07:26 #4424

  • Mikołaj
  • Mikołaj Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 1014
  • Oklaski: 10
  • Otrzymane podziękowania: 451
I ja z chęcią pomogę w tym projekcie :)
"Każdy lot ma swoje dostojeństwo" Saburo Sakai
Podziękowali: Agi, Leslaw

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Polskie lotnie 2012/04/08 18:42 #4426

Tematy, które proponuje Pan Mikołaj:

"Osoby szczególnie zasłużone dla polskiego lotniarstwa", "Polskie konstrukcje lotniowe"

są zbyt wąskie.

Przez dwie dekady byliście- początkowo jako lotniarze, później również motolotniarze- prawdziwym General Aviation ówczesnej Polski. Był to masowy ruch społeczny, który powstał z inicjatywy i staraniem zwykłych ludzi. Jego historia powinna doczekać się rzetelnego opracowania. Niestety, myślę że żaden Wielki Historyk Lotnictwa nie pochyli się nad tym tematem. Jest niekomercyjny. Lepiej napisać –nastą monografię "Łosia" czy "Spitfire'a". Wolą miesiącami spierać się, o to czy PZL-38 "Wilk" rozwinąłby prędkość 480 km/h czy też "prawie 500 km/h". Współczesna prasa lotnicza również wyrzuciła lotniarstwo za przysłowiową burtę. W dawnej "Skrzydlatej" pisano o Was prawie co tydzień. Często pisaliście tam i wy. Teraz w rocznikach wszystkich czasopism, takie artykuły można policzyć na palcach ręki.

Pan Mikołaj napisał:

"natrafiłem na wiele ciekawych informacji o polskich twórcach i projektantach lotni. Poznałem nazwiska Sznapka, Rycaj, Wierzbowski, Zagórski, Pitoń i Pastusiak...".

W latach 1970 i 1980-tch były to nazwiska znane wszystkim miłośnikom lotnictwa. Obecnie zdecydowana większość ludzi lotnictwa nie zna tych nazwisk. Wy i Wasze osiągnięcia zostaliście skazani na powolne zapomnienie. Jeśli sami nie stworzycie historycznego opracowania, będziecie tylko plamką w historii lotnictwa. Dlatego proszę opracować kompleksowy

LEKSYKON LOTNIARSTWA POLSKIEGO

w którym znajdą się wszystkie tematy, np.: opisy sprzętu, biografie ludzi lotniarstwa, dzieje sekcji w aeroklubach (np. tak jak to zrobił Zbigniew Czerwik), działalność przyzakładowych klubów lotniowych, mistrzostwa Polski, Europy, Świata (kiedy, kto startował, osiągnięcia), zloty, zjazdy, loty rekordowe. Po prostu wszystko- przeplatane wspomnieniami, anegdotami, zilustrowane dużą ilością archiwalnych zdjęć.

Wiem, że macie możliwości by stworzyć dzieło, godne waszych osiągnięć. Proszę wybaczyć, że tak się wtrącam. Ale mam ogromny sentyment do lotniarstwa. Pozdrowienia.
Zapraszam do mojej Encyklopedii - SAMOLOTY W LOTNICTWIE POLSKIM ( www.samolotypolskie.pl )
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszam również na regionalne smakołyki: www.sekacze.net
Podziękowali: Agi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez samolotypolskie.pl.
Moderatorzy: sterylnymichaloLeslaw
Zasilane przez Forum Kunena