Inż. Ornatkiewicz Michał (1931-2001)

Wyróżniony odznaką "ZASŁUŻONY DZIAŁACZ LOTNICTWA SPORTOWEGO" i Złotą Odznaką "Za zasługi dla Aeroklubu Polskiego" oraz przez Władze Miasta Krakowa odznaką "Zasłużony dla Miasta Krakowa".

"Nieodżałowany Przyjaciel, instruktor lotniowy i paralotniowy I klasy.
Wieloletni Przewodniczący Komisji Lotniowej i Paralotniowej Aeroklubu Polskiego.
W 1994 roku zorganizował pierwszy profesjonalnie poprowadzony kurs dla instruktorów paralotniarstwa w GSS Żar. Zawodnik latający na lotniach w barwach Aeroklubu Krakowskiego, dla którego zdobył wiele tytułów Mistrza kraju, w tym razem z kolegami odniósł wiele sukcesów drużynowych. Reprezentant kraju na zawody międzynarodowe w tym Mistrzostwa Świata i Europy. Do czasu przejścia na emeryturę obejmował stanowisko dyrektora III rangi w krakowskim Energoprojekcie, będąc w nim cenionym specjalistą.
Po odejściu na zasłużoną emeryturę skromny "Pan z Pieskiem" – bo tak często nazywali go ludzie - organizacją obozów lotniowych, a później paralotniowych, - przyczynił się do reaktywacji idei latania nizinnego w Pińczowie. Działając wspólnie z Ryszardem Kolankowskim - pińczowskim działaczem lotnictwa, doprowadził do powstania tzw. Bazy Lotniowej przy pińczowskim MOSiR na terenie lądowiska w Pińczowie. Prowadził aktywną politykę w Aeroklubie Polskim na rzecz utworzenia w Pińczowie Aeroklubu Regionalnego.
Działania te zostały uwieńczone sukcesem w postaci powołania w marcu 1994 roku Aeroklubu Pińczowskiego. Pierwszym jego prezesem został Jan Skawiński, a kierownictwo objął Ryszard Kolankowski.
Aeroklub specjalizował się w lotnictwie ultralekkim, tj. lotniach, paralotniach i motolotniach. Od 1997 do 2001 roku Michał Ornatkiewicz pełnił obowiązki nieetatowego instruktora lotniowego i paralotniowego Aeroklubu. W 1992 roku doprowadził do przekazania przez AP dla bazy lotniowej dwóch paralotni Hermes z wyposażeniem. On również doprowadził do pozyskania wyciągarki paralotniowej. Najpierw była to wyciągarka jednobębnowa "Sławuticz", a następnie dwubębnowa – obie produkcji ukraińskiej. Umożliwiły one szkolenie w terenie płaskim, a także organizację cyklicznych imprez paralotniowych i lotniowych, których Michał był pomysłodawcą i organizatorem. Był dobrym duchem lotniczego Pińczowa. Znakomitym pedagogiem, który zarażał swoim zapałem i stosunkiem do latania rzesze młodych - i nie tylko - ludzi.
W 2006 roku, pięć lat po Jego śmierci, Zarząd Aeroklubu Pińczowskiego swoją uchwałą uczynił Michała Ornatkiewicza patronem."

źródło:
Informacje uzyskane od Leszka Mańkowskiego. Dziękujemy!


Na zdjęciu: Michał Ornatkiewicz.
foto: Wojciech Gorgolewski, www.gorpol.pl
joomplu:2924


foto: E. Studziński
joomplu:3006


foto: E. Studziński
joomplu:3007