Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Dla zainteresowanych historią :-)

Odp: Dla zainteresowanych historią :-) 2012/11/27 15:34 #6913


Dziś obchodzimy 97 rocznicę [27.11.1915r.] urodzin polskiego asa przestworzy Stanisława Skalskiego

Nie jest to historia lotniarswa ale nie znalazlem lepszego watku a chcialem o asie wspomniec bo byl dobry!
ŚK - od 9/2011
Lotnia: Seedwings Crossover 15
Załączniki:
Podziękowali: art_c

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez sterylny.

Odp: Dla zainteresowanych historią :-) 2012/11/27 18:19 #6919

  • Piotrolot
  • Piotrolot Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 4295
  • Oklaski: -258
  • Otrzymane podziękowania: 583
No wlasnie - Czesc jego Pamieci ! Wyjasnijcie mi bo gdzies w mediach slyszalem ze umarl w domu starcow w osamotnieniu . Wiem , ze mial na pienku z komuna i przeszedl gechenne upokorzen przez UB . Wrocil do lotnictwa Ludowego na pewno jako Lojalny . Odnosze wrazenie , ze zapomniano o nim albo chciano zapomniec . Mam tu luki o naszym Bohaterze Przestworzy.
Pilot Szybowcowy 326 h. Prak Instr. kl 2. Mech.Osługi s-ków do 5700 kg według CZLZ-4i-1311/4/78. Pilot Motolotni Nr. 1072 (25 h) Pilot Moskito - 1 h

Delta Piotrolot
Podziękowali: grzybol

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Dla zainteresowanych historią :-) 2012/11/27 18:40 #6920

  • Agi
  • Agi Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338

(...) W Polsce Skalski został przyjęty do Ludowego Lotnictwa Polskiego i 24 czerwca 1947 r. został mianowany inspektorem techniki pilotażu w Wydziale Wyszkolenia Bojowego Dowództwa Wojsk Lotniczych. Prędko jednak spotkały go, podobnie jak i innych oficerów Polskich Sił Powietrznych, straszliwe represje ze strony komunistycznych władz. 4 czerwca 1948 r. został zatrzymany w "kotle" założonym w mieszkaniu Władysława Śliwińskiego (byłego pilota m.in. 303 dywizjonu) w Warszawie. Przewieziony został do siedziby Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie do więzienia mokotowskiego. Okrutnie torturowanego Skalskiego zmuszano do podpisania samooskarżenia o szpiegowstwo na rzecz wywiadu anglo-amerykańskiego. Prym w zadawaniu męczarni wiódł Jacek (Józef) Różański, żydowskiego pochodzenia oficer NKWD i MBP (właściwe nazwisko Józef Goldberg). Ostatecznie 7 kwietnia 1950 r. Skalski na podstawie sfałszowanych dowodów, został skazany w procesie-farsie na karę śmierci, utratę praw publicznych oraz przepadek całego mienia na rzecz państwa. Wyroku śmierci jednak nie wykonano, a Skalski oczekiwał w więzieniu. W tym to czasie, w ciągu 3 tygodni, napisał swą jedyną książkę "Czarne krzyże nad Polską" (wspomnienia z kampanii wrześniowej). 7 kwietnia 1951 r. po złożeniu przez jego matkę prośby o ułaskawienie, karę śmierci zamieniono na dożywocie. Skalski siedział w więzieniach w Rawiczu i Wronkach (od grudnia 1953 r.). Dopiero po odwilży został zrehabilitowany, a wyrok unieważniono decyzją Zgromadzenie Sędziów Najwyższego Sądu Wojskowego z 11 kwietnia 1956 r. (...)


www.polishairforce.pl/skalski.html

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"
Podziękowali: Piotrolot, grzybol, lonek

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Dla zainteresowanych historią :-) 2012/11/27 19:44 #6923

  • art_c
  • art_c Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot Motolotni
  • Pilot Motolotni
  • Posty: 383
  • Oklaski: 14
  • Otrzymane podziękowania: 205
Z tego, co słyszałem od kolegów, Stanisław Skalski mieszkał w ostatnich latach życia samotnie i sędziwego, bezbronnego Generała okradziono w Jego mieszkaniu z bezcennych dla Niego i polskiej kultury osobistych pamiątek. Słyszałem też, że tego bohaterskiego, dumnego człowieka w ostatnim okresie życia, okradziono z mieszkania i umieszczono w przytułku. Mówiono mi też, że w szpitalu przywiązywano Go do łóżka...

wspinanie.pl/forum/read.php?1,86535,86605
mgs.gram.pl/wordpress/artykuly/przemysle...w-skalski-1915-2004/
www.zrobtosam.com/PulsPol/Puls3/index.php?sekcja=1&arty_id=40
Podziękowali: Piotrolot, lonek, Spyder

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez art_c.

Odp: Dla zainteresowanych historią :-) 2012/12/12 18:57 #7214

pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez dane_usuniete.

Odp: Dla zainteresowanych historią :-) 2013/03/31 18:56 #8870

  • art_c
  • art_c Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot Motolotni
  • Pilot Motolotni
  • Posty: 383
  • Oklaski: 14
  • Otrzymane podziękowania: 205
Pierwsze badania NASA nad skrzydłem Rogallo:


Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: sterylnymichaloLeslaw
Zasilane przez Forum Kunena