Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Filmujemy latanie, - jaka kamera?

Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/06/25 12:03 #2008790

  • Agi
  • Agi Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Przenoszę do nowego wątku naszą rozmowę o kamerach:


JacekJJ, Odp:Filmik, który ma to coś... - 2009/06/24 02:17

aaa no widzisz Agi, wlasnie do celow lotniowych to kamery full HD nie ma co kupowac. Juras ostatnio byl w lesznie i byl tak mily, ze zrobil mi filmik z lotu kamera Full HD. Gdybys tylko wiedziala ile meki bylo z wyslaniem mi tego interentem.. Ostatecznie mi wyslal poczta plyte DVD. Kosztuje taka kamera duzo, ciezsza jest.. A mozna kupic kamerke Standard definition, za 800zl netto i robi to filmy w rozdzielczosci cos kolo 700 na 500, az nadto do internetu itd. Jasne ze na 50 calowej plazmie bedzie widac roznice, ale w kompie..? no i 3 minuty filmu to nie bedzie 200 mega, tylko ze 20 pewnie..



gumi_krakus, Odp:Filmik, który ma to coś... - 2009/06/24 12:36

Jacku, z optyką są 2 zasady - optyka jest tania albo optyka nadaje się do użycia ;) z kamerami jest jeszcze gorzej ;)


Tanie kamery za 800zł robią takie efekty jak z tej nokii, kwestia rozdzielczości to nie wszystko, - liczy się przetwornik, ich ilość, wielkość, typ, jakość optyki, typ stabilizacji.

co do megabajtów, to kwestia kompresji - filmik HD 2h może zajmować 50 GB lub może zajmować 4 GB
kwestia kodeka najlepiej jest używać H.264 lub X.264

poza tym z materiału HD zawsze zrobisz materiał DV na odwrót już nie bardzo

//to tak poza tematem
// pośrednio w temacie
vimeo.com/5267379 - dobrze zrobiony, wypuszczony, skompresowany film w HD,
a w temacie

// pewnie już było



Agi, Odp:Filmik, który ma to coś... - 2009/06/25 01:07

Widziałam z rok temu porównanie jakości filmów robionych: 1) tanią kamerą, 2) aparatem kompaktowym, 3) komórką...
Wygrał film zrobiony aparatem kompaktowym :blink:

Inna sprawa to - niezależnie jakim sprzętem filmujemy - materiał przydałoby się zmontować. I tu mamy "drugie dno" rozdzielczości - im większa rozdzielczość, tym większa musi być moc obliczeniowa komputera (karta graficzna, RAM, ROM, pamparampam - o podron, zapędziłam się) oraz na deser lepsze/nowsze/droższe oprogramowanie. Całonocne przetwarzanie formatów nie jest niczym przyjemnym.

pozdrawiam filmowców
Agi



JacekJJ, Odp:Filmik, który ma to coś... - 2009/06/25 04:38

hmm, trzeba by sie zastanowic nad typem konkretnie. Moj pomysl na kamere nie-HD wzial sie wlasnie z checi osiagania nizszych rozdzielczosci, nizszej ceny kamery narazonej jednak na pewne niebezpieczenstwa..(chociaz ostanio cos mi starty i ladowania wychodza dobrze, zeby nie zapeszyc..).
Latajac z kamera za 3 tysie, i rozwalajac ja w pierwszym tygodniu bylbym bardzo....niepocieszony.
A jak rozwale kamere za 800zl.. to coz.. zadowolony nie bede, ale harakiri ramieniem sterownicy tez nie popelnie. Poza lataniem kamera mi do niczego niepotrzebna, zyje bez niej, ewentualnie z ta w telefonie i pasi. Jeno latajac zawsze zaluje ze na filmie niczego nie bedzie.
Moze Gumi jakies Twoje typy na odpowiedni sprzet?



gumi_krakus, Odp:Filmik, który ma to coś... - 2009/06/25 10:42

Rozumiem, że skasowanie kamery za parę koła to żadna przyjemność. Niestety, osobiście szukając kamery dobiłem do dosyć wysokiego pułapu. ;)

z ciekawych "tańszych" modeli na jakie natrafiłem:

SONY:
HDR-HC9E
HDR-HC5
//niestety te kamery są droższe teraz o co najmniej 30%
HC3 - używane może kupisz za kilka stówek.
widziałem też taki niby kamery w fotojo..
www.e-fotojoker.pl/product/kamery-cyfrow...tica-dvc-5-2-fullhd/
za 800 zł ;) ale nie mam pojęcia jak to działa ale ten sampel:


nie jest za fajny. obraz się rwie + inne efekty.

KAMERA CANON MD130 ~800 na allegro

Rusłan ma jakiegoś canona z którego jest zadowolony, no i ta kamera tego kolesia z linku powyżej(z vimeo) wygląda nieźle ;)

myślę że najlepiej będzie zrobić tak - polookaj na youtuba na filmy lotniowe i zobacz na jakich kamerach są kręcone, idź do sklepu zobacz i kup taką jaka się sprawdza.

p.s. a jak się zdecydujesz na HD to oglądaj tylko na vimeo. tube robi masakrę z każdego materiału ;)


A co do obróbki, no niestety video jest wymagające zarówno dla producenta jak i dla sprzętu.
Naprawdę szybko działający soft wg mnie to adobe premier.
posiada dodatkowo wbudowaną możliwość eksportu do plików flv. które się szybko kompresują do niewielkich rozmiarów. Można to potem pięknie osadzać na stronie



michalo, Odp:Filmik, który ma to coś... - 2009/06/25 10:48

Gumi_krakus widzę, że jesteś w temacie foto-video dobrze zorientowany, a ja miałbym jedno pytanie. Jakiś czas temu pojawiały się reklamy aparatu Panasonic z możliwością nagrywania filmów HD. Czy możesz napisać coś o tym sprzęcie?



gumi_krakus, Odp:Filmik, który ma to coś... - 2009/06/25 10:55

;) nie miałem tego aparatu w rękach ale:
dpreview.com/
www.steves-digicams.com/

ja jestem konserwatywny - kamera jest do filmów
a aparat do zdjęć ;)
wash&Go w takim wypadku może średnio działać.
Zresztą. TYLKO Na rynku konsumenckim spotykamy się z hybrydami - aparat z silnikiem odrzutowym który robi zdjęcia jak ludzie się uśmiechają


Ewentualna kontynuacja - proszę poniżej ;)


pozdrawiam
Agi

Edytowany przez: Agi, w: 2009/06/25 13:32

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/06/25 14:51 #2008791

Teoretycznie taki aparat z funkcją zapisu filmów Full HD daje dużo więcej możliwości, można w nim zmieniać obiektywy czego raczej w żadnej kamerze nie będzie.
Ale ciekawe jak to się sprawdza w praktyce?
Lotnie:
Air Wave - Magic Kiss 144,
Wills Wing - HP AT 158
Moyes - Xtralite 147,
Seedwings - Spyder 14
Quasar - Relief 215C
ŚK - od 2007r.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/06/25 15:52 #2008793

nikon d90 ma taką funkcje, można by poszperać, przy czym.

Taki tryb niszczy matryce, ze względu na jej powierzchnie i to dosyć szybko, po 2 są problemy z focusem.

Kamera jest nieco inaczej zbudowana, inaczej się prowadzi itd. Fakt wymiennej optyki to rewelacyjna sprawa
http://vimeo.com/3784422
jak widać jakość super do tego głębia ostrości jest bardzo przyjemna, jednak może to być mankament przy kręceniu plenerów, najlepiej spytać jakiegoś użytkownika.

Głębia ostrości zależy od:
- wielkości matrycy
- przysłony
- ogniskowej.

i o ile w fotografii pożądana jest czasem bardzo wąska głębia o tyle przy filmie może ona nie bardzo dawać radę.

po 2 focus i obiektyw - tanie obiektywy nie nadają sie za bardzo do czegokolwiek. Jest dosłownie kilka wyjątków. Znacznie częściej są drogie obiektywy które nie działają należycie. No i ten focus, nie wiem z jaką prędkością fizycznie taki filmowy aparat ostrzy ;-) mój w trybie "na żywo" nie działa za szybko ;-)

po 3 czułość.
Dobra kamera w zasadzie filmuje po ciemku, z aparatem jest już słabiej - znowu ze względu na powierzchnie matrycy, nie da się przyłożyć wzmocnienia bo się grzeje, z kolei temperatura ma wpływ na ilość szumu i żywotność matrycy i wypadanie tzw hot pixeli, po 2 ciężko jest zrobić naprawdę dobry jasny obiektyw.
Ilość światła spada w kwadracie do wielkości przysłony.
to bardzo ważna informacja !!.

//ogólnie w pochmurny dzień może być za ciemno żeby kręcić z przyzwoitą ilością fpsów. + brak stabilizacji w aparacie.

przykładowo w kamerze mam przysłony z zakresu 1.6- 2.8.
moja kiepska 50tka ma światło 1.8 głębia ostrości na takim obiektywie przy takiej przysłonie jest naprawdę wąska. W kamerze ze względu na inna konstrukcje optyki mam ostry obraz w dosyć szerokim zakresie, osobiscie uważam, że za szeroki.

i tak - mamy aparat z granicy 2000-3000 zł / mowie o puszce do tego średniej klasy obiektyw za - 1500 zł
w najlepszym wypadku mamy 3500 zł

teraz dodajmy do tego żywotność akumulatora i pojemność karty.
;-)

kamera na aku za 200 zł ciągnie 5h filmu.
nie widzę opcji żeby aparat tyle wytrzymał.

to takie z grubsza przemyślenia dot. kombo.


taa.
d90 niema autofocusa wcale, w trybie kręcenia ;-)
a panasonic
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=8578

to pewnie ten, ten ma focusa ciągłego.

Ale trzeba poczekać na opinie użytkowników ;-) nigdy nie wiadomo co w takim cudzie nie działa

Edytowany przez: gumi_krakus, w: 2009/06/25 16:18

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/06/25 19:19 #2008794

Tak, to chyba ten aparat, ma on jenak jedną wadę przy której wszystkie focusy/pokusy przestają mieć znaczenie.
Sprawdziłem cenę - kosztuje około 1500Euro :(.
Lotnie:
Air Wave - Magic Kiss 144,
Wills Wing - HP AT 158
Moyes - Xtralite 147,
Seedwings - Spyder 14
Quasar - Relief 215C
ŚK - od 2007r.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/06/25 20:15 #2008795

To jak za narzędzie, które może nie do końca spełniać swoje zadania, to może być trochę wysoka cena ;-) bo za to otrzymujemy nie najgorszy aparat i nie najgorszą kamerę ;-) a jak twardo wylądujesz to zawsze coś ci zostanie :P ;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/06/25 20:17 #2008796

Może ktoś ma tanią kamerę i się podzieli jakimś samplem lub doświadczeniem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/07/06 13:15 #2008882

wyczaiłem na hanggliding.org takie 2 kamerki które polecają piloci:

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=177&modelid=16187

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=177&modelid=16186

ten model ma nawet znośną cenę 3k

www.dfv.pl/wiadomosci/articles/265.html?month=200801

coś po polsku,

Edytowany przez: gumi_krakus, w: 2009/07/06 13:19

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/07/27 15:22 #2009130

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/07/28 12:08 #2009135

  • J77RS
  • J77RS Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Posty: 243
  • Otrzymane podziękowania: 0
fajna kamera i dobra cena no i ten kąt 170stopni

www.goprocamera.com/index.php?area=2&productid=4

a to filmik z niej



:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Filmujemy latanie, - jaka kamera? 2009/07/28 12:26 #2009137

  • J77RS
  • J77RS Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Posty: 243
  • Otrzymane podziękowania: 0
no a tu już konkret ale cena też wyższa na ebay.com za okolo 700dolara bawiłem sie nia jest dobra bez 2zdań szczegolnie z kablem 1,5m

www.elmo.co.jp/suv-cam/en/index.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Leslawsterylnymichalo
Zasilane przez Forum Kunena