Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie

TEMAT: Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa

Odp:Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa 2009/02/08 18:13 #2006627

  • Agi
  • Agi Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Zbierając w jedno miejsce podpisy pod zdjęciem, podsumujmy:


MISTRZOSTWA POLSKI 1981r.

1. Andrzej Leszczyński
2. Zbigniew Czerwik
3. Daniel Zagórski
4.
5.
6.
7. Janusz Wasilewski
8. Józef Korol
9. Marek Szafrański
10.
11. Krzysztof Grzyb
12. Paweł Wierzbowski
13. Piotr Pastusiak
14. Krzysztof Kosior
15. Piotr Mitras
16. Tadeusz Okręglicki
17. Zdzisław Sznapka

Na zdjęciu są min. 3 kobiety (4, 6 i 10). Z pewnością jedna z nich to Beata Ślezińska, ale która...? :dry:

Pulsar, nie jestem pewna którzy to Mitras Piotr i Okręglicki (?)
Jak zwykle proszę wszystkich o poprawę błędów i uzupełnienie tej łamigłówki
:)

pozdrawiam
Agi

Edytowany przez: Agi, w: 2009/02/09 15:17

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa 2009/02/08 19:14 #2006628

15.Mitras Piotr
16.Okręglicki...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Z historii Żaru 2009/02/08 20:12 #2006630

Witam.Kol.Smyk napisał,że start na Żarze na południe jest stracony.Wąsko,lampy itd.Niektórzy o tym się już przekonali kasując swój sprzęt.Myślę,że start na północ też stracony.Mnie i moim kolegom podczas startu,szczególnie w trudnych warunkach zdarzyły się awaryjne lądowania,kiedy start nie wyszedł.Lotniarz glebował albo w wał zbiornika albo lądował w lewo ,tam gdzie dzisiaj stoją urządzenia do rozrywki z kupą żelastwa ,brrrrrrrr...W taki razie zostaje tylko zachód ale pod jednym warunkiem: rampa startowa.Wracam myślami do naszych startów na tym kierunku.Zawsze były one trudne,mimo że obcinaliśmy czubki drzew ,które szybko rosły.Mam pewną myśl.Kiedyś w zamierzchłych czasach ,hi,hi,hi ;) na południe startowaliśmy z tzw.półki ,tak nazywaliśmy to miejsce.Usytuowane ono było przy drodze na szczyt w pobliżu parkingu,vis avis zbiornika w połowie jego długości.Charakteryzowało się tym,że zbocze urywało się nagle i opadało pod kątem o ile pamiętam 70st.Starty należały do łatwych,dlatego że odbywały się na kierunku dyszy ,które utworzyły zbocza.Kierunek poł. wprost na szkołę szybowcową.Opływ skrzydła był idealny.Nie przypominam sobie ,aby starty były tam nieudane.Mimo ,że niżej leżały tonowe głazy narzutowe.Tam start nie mógł się nie udać.Pierwszy mój start był właśnie z tego miejsca.Stamtąd ,o ile sobie przypominam,startował do rekordowego lotu na długotrwałość Józek Gigoń.(8h45\').
Dzisiaj są tam tam bardzo wysokie drzewa uniemożliwiające starty.To władze Aeroklubowe ,w drodze jakiegoś złośliwego rewanżu załatwiły zalesienie tego miejsca.Dzisiaj można byłoby się pokusić o zrobienie przecinki,załatwić i przygotować prawdziwy ,bezpieczny i funkcjonalny teren do startów na południe.Jak obserwuję starty na filmie w necie od stacji kolejki na kierunku południowym ,to mam mieszane uczucia co do bezpieczeństwa,a proszę mi wierzyć ,tych startów "trochę" już wykonałem.Nigdy nie lubiliśmy tam startować.W tym miejscu zawsze dusiło.(zawietrzna od lasu).Trochę poprawiła starty rampa.Kolega Piotrolot napisał:"ten,kto zniszczył rampę ,nich ją odbuduje".Myślę,że jest to dziś już nierealne.Nie jestem prawnikiem ale z tego co wiem,takie przestępstwa przedawniają się po 3 latach.
Moja sugestia:za ten cały teren na dole i na górze odpowiadają władze Szkoły Szybowcowej,należałoby by się zwrócić z oficjalnym pismem do w/w władz z pytaniem:"Kto zniszczył rampę ,dlaczego i jakim prawem?".Z tego ,co wiem dyr.technicznym jest tam Andrzej Miciński(stary lotniarz),to Jemu podlegają wszelkie urządzenia techniczne do wykonywania działalności lotniczej na tym terenie,niech się wytłumaczy z zaistniałej sytuacji.Już z góry wiem,jak będzie odpowiedż:"że nikt z lotniarzy rampą się nie interesował,że rampa w złym stanie technicznym,że zagrażała turystom,że niebezpieczna,ze utrudnia start glajciarzom itd.itp."i co gorsze będzie miał dużo racji.Gdyby istniało Stowarzyszenie Lotniowe,sekcje przy Aeroklubach,kopalniach,jak to drzewiej bywało.Obserwuję ,że lotniarstwo polskie powstaje "jak Feniks z popiołów",co prawda jeszcze bardzo rozproszone i moim skromnym zdaniem jest pilna potrzeba integracji całego środowiska.Uważam,że należy powołać nieformalną grupę,która przygotuje podwaliny potrzebne do utworzenia stowarzyszenia lub zrzeszenia pilotów lotni ,w której będą zrzeszenie wszyscy piloci i sympatycy lotniarstwa polskiego - wtedy będzie można występować o dotacje Ministerstwa Sportu,Aeroklubu Polskiego,zwierać umowy na pokazy sprzętu ,czy zdobywać finanse na działalność sportową.Będzie można dzierżawić łąki na lądowiska z prawdziwego zdarzenia,dzierżawić startowiska na szczytach gór i prawidłowo tworzyć całą infrastrukturę potrzebną do uprawiania tego pięknego sportu ,jakim jest lotniarstwo.Jeżeli będzie to Stowarzyszenie wyższej użyteczności,to będzie można 1% podatku oddać na Stowarzyszenie.Wiadomo,że istnieje pilna potrzeba ,aby utworzyć wiele startowisk w Polsce.Żar nie jest "pępkiem" na mapie Polski.Jest wiele,znanych ,pięknych miejsc,a inne trzeba odkryć i stworzyć tam bezpieczne latanie,tak żeby w każdym regionie Polski można było polatać w miarę przyjemnie i bezpiecznie.Oczywiście na to potrzeba czasu i chęci.Reasumując ,uważam że należy stworzyć od nowa silną,prężną grupę.Wierzę,że to potraficie ,innej rady nie ma,bo wiadomo ,że z latania nie jest możliwe wyleczenie się.Błękitne niebo przyciąga!Na zachodzie potrafią,to i my potrafimy sprawić ,by polskie lotniarstwo ,wzorem lat ubiegłych ,odżyło.Co o tym myś:) licie? piszcie!
Pozdrawiam:):):) pulsar.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa 2009/02/08 20:19 #2006631

  • dasiu
  • dasiu Avatar
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 84
  • Oklaski: 2
  • Otrzymane podziękowania: 16
3 - Daniel Zagórski z Łodzi
9 - Marek Szafrański z Gdańska ( a nie Piotr Świgoń)
Dotyka głowy Wasilewskiego (nr7) w okularach chyba Krzysiu Grzyb

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa 2009/02/08 21:08 #2006632

  • Agi
  • Agi Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Dzięki :)

Może z czasem i pozostałych uda się rozpoznać.
PS. Józef Korol ma na szyi medal...
Czy On zdobył wtedy tytuł MP? (Przypominam: rok 1981)

W internecie znalazłam ponadto:

Przebojem w środowisko lotniarskie wszedł Alek Dernbach. "Sportowiec" z 1982 roku donosił: "...na lotnisku Żar... rozegrano drugie lotniowe mistrzostwa Polski. Zwycięzcą został niespodziewanie student Politechniki Warszawskiej, Alojzy Dernbach... Grzegorz Rycaj, skonstruował lotnię Stratus R-11, na której wygrał Dernbach".
Później większą niespodzianką są zawody, których Alek nie wygra.



pozdrawiam
- Agi

Edytowany przez: Agi, w: 2009/02/12 16:42

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa 2009/02/08 21:26 #2006633

  • Agi
  • Agi Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Hmmm...., trochę się gubię w datach zawodów kolejnych MP. Proszę oświećcie mnie :silly:


Vega napisał:

...A oficjalnie poinformowano mnie, że to z powodu niesubordynacji, którą popisałem się podczas a właściwie na koniec I Lotniowych Mistrzostw Polski w Wetlinie w 1976r. Po prostu poleciałem z Wetliny przy wspaniałych warunkach w ostatnim dniu nierozegranych zawodów pomimo zakazu przestraszonych organizatorów, kiedy po tygodniu rozeszła się mgła i zobaczyli jak wysoko jesteśmy i jak daleko jest do lądowiska...


dalej:
Pod zdjęciem z MP, na którym Korol ma medal na szyi
Vega napisał:

...było to chyba w 1981r, bo w takich samych ogrodniczkach znalazłem siebie na zdjęciu ze śp. Heinzem Mayerem z Austrii...



"Sportowiec" z 1982 roku donosił:

...na lotnisku Żar... rozegrano drugie lotniowe mistrzostwa Polski. [/b]



I tu moje pytanie:
Co się działo między 1976 a 1981, dlaczego przez 4 lata nie organizowano Mistrzostw Polski???



pozdrawiam
Agi dociekliwa ;)

Edytowany przez: Agi, w: 2009/02/08 21:34

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa 2009/02/08 23:45 #2006634

  • dasiu
  • dasiu Avatar
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 84
  • Oklaski: 2
  • Otrzymane podziękowania: 16
Witaj Agi!
Z tego co pamietam jak opowiadali lotniarze, Wetlina nie wypaliła nie tylko ze wgledu na pogodę, ale też z przyczyny braku doświadczenia organizatorówi i braku dobrej woli. Nastepne lata to odkładanie z roku na rok MP z tych samych powodów. Dopiero 2 - 9 sierpnia 1981r. rozegrane zostały pierwsze oficjalne MP. Zdecydowano się na numerację od jedynki. Historycznym pierwszym Mistrzem Polski został Józef Korol, 2m zajął Zdzisław Kołodziej z Aer. Bielsko-Biała a 3m Zygmunt Kubiński - Aer. Śląski. Organizacji MP podjął się Aer. Bielsko-Bialski i tak już zostało na wiele lat. postaram się jeszcze dzisiaj przesłać Ci sprawozdanie z tych mistrzostw.
Pozdrawiam - dasiu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa 2009/02/08 23:55 #2006635

  • Piotrolot
  • Piotrolot Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 4295
  • Oklaski: -258
  • Otrzymane podziękowania: 583


Edytowany przez: piotrolot, w: 2009/02/09 00:37
Pilot Szybowcowy 326 h. Prak Instr. kl 2. Mech.Osługi s-ków do 5700 kg według CZLZ-4i-1311/4/78. Pilot Motolotni Nr. 1072 (25 h) Pilot Moskito - 1 h

Delta Piotrolot

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa 2009/02/09 02:49 #2006639

  • Agi
  • Agi Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338

>>>[/b] Już wkrótce <<<
[/b]
[/color][/size]
Oryginalna relacja prasowa z historycznych 1. Mistrzostw Polski w Lotniarstwie!!!


pozdrawiam
Agi

Edytowany przez: Agi, w: 2009/02/09 02:51

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Żar - Mekka Polskiego Lotniarstwa 2009/02/09 14:49 #2006645

  • Agi
  • Agi Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
.
Serdeczne podziękowania dla Pana Zdzisława Daszkiewicza za nadesłanie tej relacji! :) :) :)


UWAGA: Aby powiększyć 1.cz. artykułu kliknij na lewą kolumnę, aby powiększyć 2.cz. artykułu kliknij na prawą kolumnę. ;)

[/color]

[url=http://naszestrony.nazwa.pl/lotnie/component/option,com_zoom/Itemid,42/page,view/catid,81/PageNo,1/key,1/hit,1/
] [/url]............[url=http://naszestrony.nazwa.pl/lotnie/component/option,com_zoom/Itemid,42/page,view/catid,81/PageNo,1/key,2/hit,1/
] [/url]


pozdrawiam - Agi


PS. W "wynikach końcowych" 1 MP pojawia się nazwisko L.Piutoń (Łódź). To pomyłka, - ma być oczywiście L.Pitoń (Łódź)

Edytowany przez: Agi, w: 2009/02/13 14:23

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: sterylnymichaloLeslaw
Zasilane przez Forum Kunena