Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie

TEMAT: Wspominki starego Lotniarza

Wspominki starego Lotniarza 2013/01/27 14:50 #7945

  • Murcki
  • Murcki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Posty: 17
  • Oklaski: 8
  • Otrzymane podziękowania: 27
Zerwane Strugi


Witajcie lotniarze.
Długo się zbierałem, pomagało mi kilka osób, wreszcie udało mi się zalogować do forum i dodać wpis. Poniżej moje wspomnienia z zawodów lotniowych w Zegrzu.

Zawody dla mnie bardzo znamienne. Widziałem lotnie innych zawodników. Doskonałość ich lotni przewyższała moją lotnię ileś tam razy. Pomyślałem sobie: Ostro w górę, żeby mieć zapas na wykonanie zadania. Prawie, że osiągnąłem wymaganą wysokość, gdy nagle moja lotnia zwaliła sie na lewy bok. i prawie pionowo poszła w dół. Błyskawicznie wyczepiłem się z holu Z całych sił wypychałem sterownicę do przodu i czekałem. Po iluś tam sekundach zaczęła ( bardzo długie te sekundy) wychodzić z tego kierunku. Trudno powiedzieć czy to było 10 czy 20 metrów ale lot był już normalny.. Wycelowałem w przerwę między szatniami na wale i świadomie siadałem bliżej górnych partii drzewa Innej możliwości nie było. Dużo ludzi . Byłem cały, lotnia też. Plażowice mieli atrakcję ja trochę mniejszą. Za to dowiedziałem się co to jest zerwanie strug.



Załączniki:
Podziękowali: Agi, Leslaw, art_c

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez bartek.

Wspominki starego Lotniarza 2013/01/27 14:57 #7946

  • Agi
  • Agi Avatar
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Witaj Murcki!!! :woohoo:

Wiedziałam, że bez problemu dasz radę! Super!
No to teraz nie damy Ci spokoju i będziesz musiał opisać wszystkie swoje przygody!
:) :) :) :) :)

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"
Podziękowali: Murcki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Agi.

Wspominki starego Lotniarza 2013/01/27 15:14 #7947

  • Agi
  • Agi Avatar
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
Murcki, mamy tu na naszej stronie prawdziwy rarytas... ;)
Może już czytałeś?

PIERWSI INSTRUKTORZY - artykuł, 1979 r.

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Agi.

Wspominki starego Lotniarza 2013/01/30 16:40 #8019

  • Murcki
  • Murcki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Posty: 17
  • Oklaski: 8
  • Otrzymane podziękowania: 27
Lotnisko


Witam prawdziwych lotniarzy ! Znowu dzięi przypadkowi poznałem kolegę młodego Józka Baniowskiego. Pilot szybowcowy, spec od utzymania sprzęu latającego (szybowce). On mnie wprowadził na lotnisko Nie będę się rozwodził ale po kilku tygodniach czułem się jak członek rodziny pilotów. To był zupełnie inny rozdział w moim życiu. Praca na taxi pozwalał mi tak pracować żeby było na chlebuś i wielogodzinne przebywanie na lotnisku. Starałem się być pomocnym w różnych pracach, rozumieli moje ciągotki do latania i odpłacali się a to przy skokach spadochronowych, albo wszystko co był dwusterem, to nawet czekali na mnie. I w górę ! Nie wspomnę o locie na lotnisko w Przylepie, skąd holowaliśmy inny szybowiec. Takich okazji był dużo. O wszystkich mi mówić nie wolno. Przemilczę. Ale było cudownie. Czułem się pilotem. Miałem nawet próbę zdobycia uprawnień. Spodek zaliczyłem, natomiast Wrocław już nie. Coś z kolorem czerwonym nie tak. W międzyczasie w porozumieniu z kierownictwem Aeroklubu założyłem sekcję lotniową. Wybaczcie, jeśli przeoczyłem jakieś fakty założenia sekcji ale to jest ileś tam lat wstecz. Napewno sekcja była, żliśy lataniem, były przygody, były prace przy nowych lotniach, był wspaniałe chwile i były też mniej miłe przygody. Jeśli pozwolicie o nich i innych sprawach napisać to zrobię to za kilka dni. Przepraszam, że opisałem nie o lotniach. Lotnictwo, to moja autentyczna pasja. Kocham wszystko co lata. Was też !!
Podziękowali: Agi, Leslaw, endrju, art_c

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Agi.

Wspominki starego Lotniarza 2013/02/03 13:44 #8061

  • Murcki
  • Murcki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Posty: 17
  • Oklaski: 8
  • Otrzymane podziękowania: 27
Wędkarstwo o lotniach


Pozwolę sobie napisać jak się zaczęło moje lotniarstwo. Prawdę mówiąc to dzięki mojemu hobby, czyli wędkarstwu. Kolega wędkarz zabrał mnie nad wodę, gdzie jeszcze nie byłem. Okazało się, że usiedliśmy i widok był prościutko na górę Żar. Zaciekawiny patrzyłem, że na górze robi się jakiś ruch. Za chwilę zobaczyłem lecących. Nawet nie wiedziałem na czym. To był koniec łowienia ryb. Kolega został, a ja na górę. Między innymi był tam też Janek Mirański który wspomniał, że chce sprzedać lotnię, bo robił następną. Rozmawialismy dość długo, starał się mi przekazać swoją wiedzę na temat latania. Na drugi dzień byłem już właścicielem lotni. Oczywiście latanie z Żaru odłożyłem na póżniej. Zacząłem szukać górek, wzniesień i.tp. Nawet zaliczyłem jedną kopalnianą hałdę. Tylko raz. Za brudne latanie. A że byłem taksówkarzem to dużo jeżdziłem i wszędzie szukałem tych górek. Od Czeladzi aż do Częstochowy - skałki. Przypadkiem, ktoś mi podpowiedział, że jest piękna górka w Goleszowie. Do tego, że mieszka tam mój bohater z opowiadań o szybowcach - Kępka senior. Legenda. To było to! Zaczęło się w 1975 r. Jeśli pozwolicie, to ciąg dalszy za kilka dni.
Podziękowali: Agi, art_c

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Agi.

Wspominki starego Lotniarza - Goleszów 2013/02/05 10:52 #8084

  • Murcki
  • Murcki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Posty: 17
  • Oklaski: 8
  • Otrzymane podziękowania: 27
Z wielką tremą dojechałem do Goleszowa. Świadomość, że w budynku obok, mieszka mój bohater, szybownik, nauczyciel latania przed laty - Franciszek Kępka powodowała, że rozkładanie pierwszy raz lotni w tym miejscu i na takiej gorze zabrało mi prawie godzinę, Bałem się też, że może wyjść przed moim pierwszym startem z takiej dużej góry i przy moich umiejętnościech. Wiatr pod górkę, nie duży, trzeba się zdecydować. Tak też zrobiłem. Resztę opowiem może kilkoma zdjęciami. Po kilkunastu przyjazdach do Goleszowa już TO zaczęło wyglądać na lot. Bywali też inni początkujący. Było rażniej. Byłem dumny,że senior Kępka zapraszał mnie po próbach mojego latania. Opowiadaniom, nie było końca. Po pewnym czasie przeniosłem się na górkę Tuł. Była mniej wygodna, ale leciało się na większej wysokości. Zacząłem już być trochę bardziej zdecydowany przed i po starcie. A póżniej się nazbierało : Jerzów, Nosal dwa razy, Żar bardzo często, Baligród, Beskidek, Skrzyczne, Gliwice hol, Zegrze, Czantoria, Imielin. Sam się śmieję pisząc te słowa porównując z opisami prawdziwych lotniarzy; Stany Zjednoczone, Meksyk, Brazylia, i inne "'malutkie" odległości, i inne "górki" Ale. Pierwszy raz po starcie na południe na Żarze, taki kieunek wiatru, zaczęła się wspaniała " zabawa ". Wiatr zboczowy. Wylatałem godzinę z minutami. Próbowałem już wcześnie wylądować, ale po ściągnięciu sterownicy zwiększała się prędkość. Po wyrównaniu, apiać w górę ! Faktycznie miałem problem. Patrzyłem na innych, gębusie uśmiechnięte a ja w strachu. Wreszcie udało mi się wylądować. Przeżyłem. Byłem dumny i blady ale szczęśliwy. Powtarzam, było nas nad lotniskiem wtedy kilku. Nie pamiętam kto był. Może ktoś pamięta? Moża dla was to była normalka ale nie dla mnie. Póżniej już bywało dużo lepiej. Serdecznie przepraszam. Chcę powiedzieć, że ja do dzisiaj "walczę" z komputerem. Taki jestem przejęy pisaniem, że zapomniałem Was wszystkich przywitać. Wybaczycie? ! W i t a m s e r d e c z n i e ! ! !
Podziękowali: Agi, art_c

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspominki starego Lotniarza - Goleszów 2013/02/05 12:01 #8085

  • piotr6641
  • piotr6641 Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 585
  • Oklaski: 29
  • Otrzymane podziękowania: 452
Witaj Murcki, mam pytanie, czy Ty jesteś z Murcek (Katowice)?
Pzdr.
Piotr N.
Lotnia: Atos, Seedwings Merlin 158, Atlas,
napęd własnej konstrukcji
ŚK od 2011
Podziękowali: Murcki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspominki starego Lotniarza - Goleszów 2013/02/05 12:10 #8086

  • Murcki
  • Murcki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Posty: 17
  • Oklaski: 8
  • Otrzymane podziękowania: 27
Oczywiście. 12 lat

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspominki starego Lotniarza - Goleszów 2013/02/05 12:11 #8087

  • Murcki
  • Murcki Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2012
  • Posty: 17
  • Oklaski: 8
  • Otrzymane podziękowania: 27
Mieszkałem 10 - 12 lat

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspominki starego Lotniarza - Goleszów 2013/02/05 12:18 #8089

  • piotr6641
  • piotr6641 Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 585
  • Oklaski: 29
  • Otrzymane podziękowania: 452
No... Ja też tam mieszkałem 20 lata na Bohdanowicza. Z tym, że kiedy Ty latałeś to pewnie ja bawiłem się w piaskownicy :D. Rocznik 74
Lotnia: Atos, Seedwings Merlin 158, Atlas,
napęd własnej konstrukcji
ŚK od 2011

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: sterylnymichaloLeslaw
Zasilane przez Forum Kunena