Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Stare Instrumenty do Lotni

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/11 12:04 #2018415

  • Piotrolot
  • Piotrolot Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 4295
  • Oklaski: -258
  • Otrzymane podziękowania: 583
Kolejna historyczna zdobycz . Predkosciomierz z " Chochelka ". Przy naporze powietrza Lopatka odchyla sie ok 4cm i wskazuje aktualna prdkosc . Musialem poswiacic na zamiane prawie nowke rurke z Utah :blink: Czego nie robi sie dla Mobilnego Muzeum :woohoo:


Pilot Szybowcowy 326 h. Prak Instr. kl 2. Mech.Osługi s-ków do 5700 kg według CZLZ-4i-1311/4/78. Pilot Motolotni Nr. 1072 (25 h) Pilot Moskito - 1 h

Delta Piotrolot
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Piotrolot.

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/20 15:01 #2018447

  • greg
  • greg Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 104
  • Oklaski: 7
  • Otrzymane podziękowania: 62

grzybol napisał:

Piotrolot napisał: Czy odleglosc Termosu od przyzadu ma wplyw na wartosci wskazan Vario ????

Odleglos termosu do przyrzadu nie ma wplywu jesli mowimy o odleglosciach do 0.5-2 m ...


Nie jestem ekspertem po osprzęcie (kierunek lotniczy skończyłem na silnikach) i szanuję wypowiedzi zasłużonych dla lotniarstwa praktyków, ale w literaturze doczytałem się, że wario powinno być łączone z termosem przewodem nie dłuższym niż 50 cm.
nakolannik.pl/download/Przyrzady%20pokla...slaw%20Gorzenski.pdf
(str.10 - opis wariometru skrzydełkowego)
Jest w tym chyba nawet jakaś logika. Skoro wario Rs-5E (takie jak Piotr dostała od Tomka) skaluje się z termosem TM-420, o pojemności 420 cm³ ±5 cm³, to pojemność ma znaczenie. Tym czasem każdy 1m diurytu o średnicy wew. Fi=6mm, to dodatkowe 28 cm³. Zgadzam się przy tym z kolegą grzybolem, że przewód powinien być gruby i sztywny i solidnie zamocowany :P

"Latanie dostarcza wrażeń najrozmaitszych - od strachu do zachwytu, od radości i satysfakcji do znużenia i zniechęcenia. Mają one wspólną cechę: zawsze są autentyczne, dotyczą rzeczywistości i nas samych." - Jacek Kibiński "Lotniarstwo dla każdego"
Lotnie: Libre-II, Vega SST, Zefir-2
KL-1988 - Jeżów Sudecki
Podziękowali: grzybol

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/20 15:17 #2018448

  • greg
  • greg Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 104
  • Oklaski: 7
  • Otrzymane podziękowania: 62
Bądź co bądź całość "stuffu" Piotrolota przedstawia poważną wartość. To chyba dobra okazja by przytoczyć doświadczenia Bolesława Kochanowskiego z Bezmiechowej w 1939 r.:
"Latałem na żagielku i w pewnym momencie przelatujący w pobliżu SG-21 uderzył w skrzydło mojego CW-5. Zacząłem pikować (...) Odrzuciłem limuzynę, wyrwałem tablicę przyrządów, która przedstawiała znaczną wartość, włożyłem ją...pod pachę i odpiąłem pasy. Poddusiłem szybowiec, wyrwałem w górę, wykonałem półpętlę i gdy byłem na plecach - wyskoczyłem. Poczułem szarpnięcie linki wyzwalającej spadochron i po chwili zawisłem pod jego czaszą w powietrzu."
I zapracowała wyobraźnia: jak zachowałby się rasowy pilot lotniowy? ;)
"Latanie dostarcza wrażeń najrozmaitszych - od strachu do zachwytu, od radości i satysfakcji do znużenia i zniechęcenia. Mają one wspólną cechę: zawsze są autentyczne, dotyczą rzeczywistości i nas samych." - Jacek Kibiński "Lotniarstwo dla każdego"
Lotnie: Libre-II, Vega SST, Zefir-2
KL-1988 - Jeżów Sudecki
Podziękowali: Piotrolot

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/20 23:33 #2018451

  • endrju
  • endrju Avatar
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 290
  • Oklaski: 26
  • Otrzymane podziękowania: 164
Krzysiu, trochę nie śmiem, ale: wariometr z termosem to przyrząd o dużej czułości, który działa na zasadzie przepływu wyrównującego się ciśnienia właśnie pomiędzy termosem (właściwa pojemność termosu i stabilność objętości powietrza tam zawartej bo przewód nie jest termosem i np. się ogrzewa od słońca) a ciśnieniem zewnętrznym (statycznym) poprzez komorę z tzw, skrzydełkiem (bardzo delikatnym) i to ono napędza wskazówkę (w uproszczeniu) pokazującą wartość wznoszenia lub opadania, no i tam nie ma membrany. Membrana jest w wariometrze tzw. membranowym gdzie ciśnienie (które np. spada jeśli się wznosimy i membrana się rozdyma)) wyrównuje się właśnie pomiędzy ową membraną -przez b. cieńką rureczkę zwaną kapilarą, a ciśnieniem zewnętrznym oczywiście statycznym. Tam wskazówkę napędza właśnie membrana (w uproszczeniu) i ten wariometr przeznaczony jest do wskazań o dużej wartości -w szybowcach były to tzw. dziesiątki, a np. w Migu 21 normalką jest podziałka 30m/s. Tego mnie uczyli (mam nadzieje,że dobrze pamiętam) w COSSTWL (centralny ośrodek szkolenia specjalistów technicznych wojsk lotniczych.......kurde jak to pieknie brzmi) gdzie specjalizowałem się w LPP Mig21 (lotnicze przyrządy pokładowe)
Ech, to były przyrządy, kunsztownie wykonane z zegarmistrzowską precyzją, ech to były czasy. Nie dziwię się Piotrolotowi, że zbiera takie cacka, bo teraz wszystko na baterię..... :)
Podziękowali: Piotrolot, grzybol

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/21 08:59 #2018454

  • greg
  • greg Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 104
  • Oklaski: 7
  • Otrzymane podziękowania: 62

endrju napisał: Ech, to były przyrządy, kunsztownie wykonane z zegarmistrzowską precyzją, ech to były czasy. Nie dziwię się Piotrolotowi, że zbiera takie cacka, bo teraz wszystko na baterię..... :)


Piękne i pancerne... Gdy dawno temu zaliczyłem brzozę (awaryjne lądowanie) to przedstawiony już na zdjęciach RS-5 nie poddał się i leciał dalej - wystrzelił z mojej sterownicy jak z procy, pozostawiając samotny termos. Trochę ważyło to "zegarmistrzowskie wykonanie" i siła bezwładności poniosła je 30 metrów dalej. Ale z tego co wiem (tu więcej mógłby powiedzieć Tomek C., który lubi milczeć :P ) wario wytrzymało leśne lądowanie. A przecież te skrzydełkowe instrumenty uznaje się za bardzo delikatne... ;)
"Latanie dostarcza wrażeń najrozmaitszych - od strachu do zachwytu, od radości i satysfakcji do znużenia i zniechęcenia. Mają one wspólną cechę: zawsze są autentyczne, dotyczą rzeczywistości i nas samych." - Jacek Kibiński "Lotniarstwo dla każdego"
Lotnie: Libre-II, Vega SST, Zefir-2
KL-1988 - Jeżów Sudecki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/21 23:13 #2018462

  • grzybol
  • grzybol Avatar
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 261
  • Oklaski: 21
  • Otrzymane podziękowania: 275
Endrju, nie wiem czemu mnie posadzasz o membrane w wariometrze skrzydelkowym - wspolpracujacym z termosem a tym bardziej z KWEC-em! Rany Boskie ! Andrzej co ja Ci zrobilem?! ;) (wiesz ze zartuje)
Wiadomo jak termos z KWEC-em to musi byc wariometr typu WEC …

Membrana o ktorej wspominam to: membrana ktora znajduje sie w KWEC-u bo pytanie Piotrolota zwiazane bylo z KWEC-em.

Jesli chodzi o dlugosc rurki to dzieki Grzeskowi K. (dobrze rozpoznany?) za dokopanie sie do instrukcji i znalezienie konkretnej wartosci max 0.5m .

Tu ponizej 3 fotki jednego z dwoch antykow ktorch nie wyrzucam i trzymam zeby wnukom pokazywac z czym “zgrzybialy dziadek” do Stanow przylecial. (ten drugi antyk to moja ostatnia z 14 zbudowanych lotni w 1989)
Nie smiejcie sie ale ten futurystyczny uchwyt do "hydrauliki" zrobilem w akademiku (1983 rok) majac do dyspozycji noz, widelec, lyzke i jeden plaskownik PA4 … Reszta zostala “zakupiona” za najbardziej wartosciowa walute tych czasow – czyli flaszeczka zytniej. Ile flaszek wydalem na ten osprzet ? – nie pamietam ale wszystko dzialalo az do 1993 roku zanim kupilem "na barterie".
Pamietam ze za spadochron ratunkowy (skasowany zapas) – zaplacilem az dwie flaszeczki!
“Jesli w wieku 20 lat nie jestes liberalem to znaczy nie masz serca, jeli w wieku 40 lat nie jestes konserwatysta to znaczy nie masz rozumu” – Winston Churchill.
Załączniki:
Podziękowali: endrju, Piotrolot, greg

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez grzybol.

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/22 00:04 #2018463

  • greg
  • greg Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 104
  • Oklaski: 7
  • Otrzymane podziękowania: 62

grzybol napisał: [...] to dzieki Grzeskowi K. (dobrze rozpoznany?)

- Źle :P Grzegorz T. - mało znany dinozaur ze szkoły Tomasza C. - Jeżów Sud. ;)

grzybol napisał: Nie smiejcie sie ale ten futurystyczny uchwyt do "hydrauliki" zrobilem w akademiku (1983 rok) majac do dyspozycji noz, widelec, lyzke i jeden plaskownik PA4 …

Szacun i podziw - niebywała fuzja: geniuszu wynalazcy i duszy artysty ;)
"Latanie dostarcza wrażeń najrozmaitszych - od strachu do zachwytu, od radości i satysfakcji do znużenia i zniechęcenia. Mają one wspólną cechę: zawsze są autentyczne, dotyczą rzeczywistości i nas samych." - Jacek Kibiński "Lotniarstwo dla każdego"
Lotnie: Libre-II, Vega SST, Zefir-2
KL-1988 - Jeżów Sudecki
Podziękowali: grzybol

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/22 01:42 #2018464

  • grzybol
  • grzybol Avatar
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 261
  • Oklaski: 21
  • Otrzymane podziękowania: 275

greg napisał:

grzybol napisał: [...] to dzieki Grzeskowi K. (dobrze rozpoznany?)

- Źle :P Grzegorz T. - mało znany dinozaur ze szkoły Tomasza C. - Jeżów Sud. ;)


A to przepraszam i jednoczesnie pozdrawiam.

greg napisał:
... niebywała fuzja: geniuszu wynalazcy i duszy artysty ;)


NU, prosilem nie nabijac sie ... ;)
“Jesli w wieku 20 lat nie jestes liberalem to znaczy nie masz serca, jeli w wieku 40 lat nie jestes konserwatysta to znaczy nie masz rozumu” – Winston Churchill.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/22 23:37 #2018473

  • Piotrolot
  • Piotrolot Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 4295
  • Oklaski: -258
  • Otrzymane podziękowania: 583
No i " zasadziliscie mi jajo do mozgu " - teraz musze do Zakladow szybowcowych kupic Pitota i calosc poskrecac na Fote grzybolo ;)
Pilot Szybowcowy 326 h. Prak Instr. kl 2. Mech.Osługi s-ków do 5700 kg według CZLZ-4i-1311/4/78. Pilot Motolotni Nr. 1072 (25 h) Pilot Moskito - 1 h

Delta Piotrolot

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Stare Instrumenty do Lotni 2015/07/31 11:23 #2018575

  • Piotrolot
  • Piotrolot Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 4295
  • Oklaski: -258
  • Otrzymane podziękowania: 583
Jeden z piekniejszych Antykow , ale juz cyfrowy z Ogromniastym wyswietlaczem Vario .



Pilot Szybowcowy 326 h. Prak Instr. kl 2. Mech.Osługi s-ków do 5700 kg według CZLZ-4i-1311/4/78. Pilot Motolotni Nr. 1072 (25 h) Pilot Moskito - 1 h

Delta Piotrolot
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Leslawsterylnymichalo
Zasilane przez Forum Kunena