Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie

TEMAT: Bezmiechowa

Odp: Bezmiechowa 2012/03/01 19:00 #3907

  • Andrelo
  • Andrelo Avatar
  • Wylogowany
  • Czasowo zablokowany
  • Czasowo zablokowany
  • Posty: 1347
  • Oklaski: -172
  • Otrzymane podziękowania: 35
czyli - na lotnie wybieramy się tylko z zapasowym ramieniem. Szczególnie jak chcemy robić krótkie zloty. :P
na jakimś zimowym filmie z Mieroszowie widziałem, ze to dobra metoda na robienie rozbiegu - kula śnieżna :)
Lataj, wnusiu, nisko i powoli
i zwalniaj na zakrętach

Finsterwalder Funfex

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Bezmiechowa 2012/03/18 21:40 #4140

Witam.
Da się latać, aczkolwiek nie jest łatwo z lądowaniem. Urok Bezmiechowej polega (jak dla mnie ) na tym, że wylot doliny, w ktorej położona jest Bezmiechowa zamknięty jest pasmem gór Słonnych (chyba tak się nazywają). Dolina działa jak gigantyczna kierownica strug powietrza kierująca wszystkie bąble termiczne wprost na zbocze. W przeciętny termiczny dzień latając na lekkim żaglu co chwilę czuje się "kopanie" przez jakiegoś bąbla, a opodal startu - ok. 300m w prawo w stronę wioski tworzy się niesamowita "aleja bąbli termicznych". Takie wyjątkowe ukształtowanie terenu powoduje, że nie trzeba wcale silnego wiatru żeby załapać się na żagiel. Nam wystarczało ok. 4m/s. Samo zbocze, coby o nim nie powiedzieć, jest kapitalnie ukształtowane. Dlaczego? Ano dlatego, że początkowo łagodne nachylenie stoku (można podjechać zwykłym samochodem) ok. 30m poniżej grzbietu zmienia się na dość strome. Ale zanim to nastąpi to po drodze jest coś na kształt i podobieństwo półki (łąka, której rozbijaliśmy nasze namioty i zakładaliśmy obóz). Co to daje? Lotnię targa się pod górę tak jakby 30 metrową, a lata się z góry coś ok. 200m (zależy od której części doliny liczyć, bo wznosi się ona od początku do końca Bezmiechowej). Jest tylko jeden warunek. W razie nie załapania się na żagiel lub przelot trzeba się zmieścić na tej łączce pod wspomnianą 30 metrową stromą częścią zbocza. To wypłaszczenie jest - patrząc z góry od budynku po prawej stronie drogi startowej dla szybowców. Nie trzeba nic kombinować z ostrym lądowaniem pod górę. Podejść na małej wysokości, celować na początek wypłaszczenia i wszystko będzie dobrze. Nie jest tak źle jak tu niektórzy sądzą, ale lądowania trzeba mieć już opanowane. Strugi wiatru opływają teren tak, że pomimo wiatru na zbocze na wypłaszczeniu zawsze odchylają się i wieją wzdłuż zbocza. Nie taki diabeł straszny. Najprzyjemniej lata się wczesną jesienią, kiedy dużo wieje z płd.-zach. Latanie w lekkiej termice razem z młodymi ptakami drapieżnymi, których jest tak wiele to chyba są najwspanialsze chwile w życiu ...
Jest jeszcze zbocze północne. Wtedy kiedy tam latałem (jakieś 30 lat temu) była możliwość startu z przecinek leśnych (dość, a nawet bardzo szerokich) oraz z niezalesionej części zbocza. Teraz, po tylu latach nie wiem jak tam wygląda, ale latanie było przednie. Widok pomalowanych barwami jesieni Bieszczadów, Zalewu Solińskiego jest niezapomniany. Mam go w pamięci do dziś.
Pozdrawiam
Marek Szafrański
Podziękowali: Agi, Marcin GIE, Mikołaj, Hary

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Bezmiechowa 2012/04/22 21:39 #4559

  • Smyk
  • Smyk Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+
  • Pilot 100+
  • Habet et musca splenem
  • Posty: 1600
  • Oklaski: -5
  • Otrzymane podziękowania: 59

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Smyk.

Odp: Bezmiechowa 2012/04/23 12:00 #4568

  • sterylny
  • sterylny Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 661
  • Oklaski: 8
  • Otrzymane podziękowania: 224
Michał, aleś oszczędny w przekazie. Weź żesz coś napisz jeszcze!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Bezmiechowa 2012/04/23 12:27 #4571

  • Smyk
  • Smyk Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+
  • Pilot 100+
  • Habet et musca splenem
  • Posty: 1600
  • Oklaski: -5
  • Otrzymane podziękowania: 59
Tekst o Bezmiechowej już powstaje, ale na razie nie mogę ujawniać wszystkich szczegółów ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Bezmiechowa 2012/04/24 07:54 #4583

  • Agi
  • Agi Avatar
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Bezmiechowa 2012/04/24 08:15 #4584

  • Mikołaj
  • Mikołaj Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Pilot, Sponsor lotnie.pl 2015
  • Posty: 1014
  • Oklaski: 10
  • Otrzymane podziękowania: 451
Agi,

czytasz w moich myslach...
"Każdy lot ma swoje dostojeństwo" Saburo Sakai

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Bezmiechowa 2012/06/11 10:35 #5218

  • Andrelo
  • Andrelo Avatar
  • Wylogowany
  • Czasowo zablokowany
  • Czasowo zablokowany
  • Posty: 1347
  • Oklaski: -172
  • Otrzymane podziękowania: 35
Tak po obejrzeniu tracków z żagla mam pytanie: dlaczego nie lata się na całym garbie Góry Słonnej - od Tyrawy do Wańkowej? Tam chyba wszędzie można odejść na lądowanie?

ps. no i ten przelot co się zmarszczyliście - 2,5 minuty w duszeniu -2m/s (pewnie tyle co noszenie po drugiej stronie), czyli jakby nie liczyć przymusowe 300m w dół... Bezmiechowa wygląda na laminarną górkę więc nie było to 150 sekund w duszeniu -8...-10m/s. Nie dziwię się, że się zmarszczyliście.
sport.psp.org.pl/pl/lpp-2012/niusy

BTW. nad laminarnym przepływem nie ma co liczyć na spiętrzenie fali, wogóle bez turbożagla trudno szukać drugiej fali, bo jest zwykle powyżej pierwszej.
Lataj, wnusiu, nisko i powoli
i zwalniaj na zakrętach

Finsterwalder Funfex

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Andrelo.

Odp: Bezmiechowa 2012/06/11 15:52 #5220

  • Smyk
  • Smyk Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+
  • Pilot 100+
  • Habet et musca splenem
  • Posty: 1600
  • Oklaski: -5
  • Otrzymane podziękowania: 59
Tego dnia odchyłka dawała najlepsze noszenia w dość wąskiej strefie na prawo od startu, bo tam jest takie "wcięcie", które wystawia stok nieco bardziej na kierunek zachodni.

Jeśli chodzi o waruny z nieco mniejszą odchyłką, to proszę bardzo Pana szanownego:

www.xccomp.org/module.php?id=21&l=en&con...nce=b56a4452395add1a

W tym locie poleciałem daleko w prawo od startu, ale miejscami żagiel był słabszy i byłem blisko drzew. W lewo nie leciałem, bo tam jest wielka połać lasu. Można oczywiście liczyć na ewentualny powrót "po skosie" na lądowisko w razie siądnięcia warunków (mniej więcej tak):



... ale na razie nie czuję pragnienia, żeby tą opcję sprawdzać. Podobnie z dalszym lotem na północny zachód. Za bardzo moje nizinne pośladki się marszczą na taki teren pod stokiem :)
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Bezmiechowa 2012/06/11 18:12 #5221

  • Andrelo
  • Andrelo Avatar
  • Wylogowany
  • Czasowo zablokowany
  • Czasowo zablokowany
  • Posty: 1347
  • Oklaski: -172
  • Otrzymane podziękowania: 35
Faktycznie, nawet na mapie widać, że fragment pól w Manastercu ma dość duże nachylenie (lądowanie z wiatrem pod stok?)
Natomiast na całej długości są chyba dość płaskie pola...


te koła to 1,5km do 2km - pewnie tyle trzeba, żeby zrobić dolot -1m/s ze stumetrowego żagla (700mASL) na 400m
Lataj, wnusiu, nisko i powoli
i zwalniaj na zakrętach

Finsterwalder Funfex
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Leslawsterylnymichalo
Zasilane przez Forum Kunena