Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie

TEMAT: Dawne Lotniarzy Spotkania

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/11 15:59 #2006729

  • Agi
  • Agi Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
.
IV Ogólnopolski Gwiaździsty Zlot Lotniowy w Sportach Obronnych - Ustroń 1988

Foto: Piotrolot


PS:
"Sporty Obronne" - że niby co to miało znaczyć?????
:blink: :blink: :blink:
:laugh: :laugh: :laugh:

pozdrawiam
Agi

Edytowany przez: Agi, w: 2009/02/11 16:00

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/11 16:10 #2006730

To był szyld- "sporty obronne." Dzięki temu byla kasa na organizacje fajnych zawodów " FUL wypas " / super wyżywienie dla zawodników,nocleg najlepszy ośrodek wypoczynkowy w Ustroniu , transport na Czantorię i Równicę itd... Startowało wielu zawodników z PL i CS. Trzeba było przyjechać i latać. Sponsorem były Kopalnie ROW.( a byli nawet na etacie górniczym lotniarze ) Tak jak piłkarze. Andrzej

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/11 16:10 #2006731

  • Agi
  • Agi Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Sympatyk, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 2953
  • Oklaski: 19
  • Otrzymane podziękowania: 338
.
...A w trakcie tej samej imprezy, 2 lata wcześniej, - czyli w roku 1986 miał miejsce niemały horror, o którym przeczytać możecie poniżej.
Artykuł ten zamieściłam już kiedyś na lotnie.pl za zgodą Magazynu PLAR, z którego pochodzi.


Gwiaździsty Meeting Lotniowy - Ustroń 1986




pozdrawiam
Agi

"Dzień bez zaglądnięcia na Forum, jest dniem straconym" - Dr Flatter
"Jak jest?? Jest lotnie!!"
Podziękowali: greg

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/11 16:29 #2006733

Tak było np. wyjazd na zawody do takiej Czechosłowacji to była gimnastyka ? Koron nie dawali , limity na książęczkachwalutowych były już wiosną wyczerpane. A wpisowe ? nocleg oraz coś trzeba było zjeść . U nas nawet piwa dobrego nie było. Tam wszystko : kawa ,czekolady,sprzęt RTV.A trzeba było żyć i do domu coś przywieżć.A na granicy trzepali ostro.
Andrzej

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/11 22:46 #2006741

Witam.Wzorem poprzedniego Ogólnokrajowego Gwiażdzistego Zlotu Lotniarzy,z udziałem ekip zagranicznych(zawsze przyjeżdżali tylko Czechosłowacy),który odbył się w dn.10 - 12.V.1985r.w Ustroniu,przy współudziale Aeroklubu ziemi Rybnickiej,a konkretnie Sekcji Lotniowej KWK Jastrzębie w 1986r.organizujemy kolejny Zlot Gwiazdzisty w Ustroniu.Jest sierpień lub wrzesień ,ja pełnię obowiązki kierownika sportowego, kolega Mitras pełni obowiązki kierownika zawodów,a Jacek Kibiński sędzią głównym zawodów.Sędziów startowych nie pamiętam.Udział w tych zawodach biorą same znane nazwiska w światku lotniarskim Polski południowej.Jest drugi dzień zawodów,konkurencja:"przelot po trasie trójkąta" Ustroń-Skoczów-Goleszów-Ustroń,pogoda nie nastraja optymistycznie do przelotów,rój lotniarzy kłębi się nad Równicą,nikt nie odchodzi na przelot i nie próbuje odchodzić ,warunki kiepskie.Siedzimy z kolegą Mitrasem na lądowisku przy stoliku sędziowskim.Jacek Kibiński zjeżdża ze szczytu na lądowisko.W pewnej chwili,spoglądając na Równicę zauważam zbliżającą się ciemną chmurę od strony wschodniej,również zauważam już bardzo wysoko nad szczytem lotniarzy,naradzam się z kolegą Mitrasem,czy nie przerwać konkurencji...Decyduję się jednak na przerwanie konkurencji.Schylam się do skrzyni po rakietnice.W tej samej chwili słyszę w radiostacji głos,który mrozi mi krew w żyłach:sędzia startowy krzyczy ,że doszło do poważnego wypadku na starcie!!! Nastąpiła konsternacja...Zawiadomiłem pogotowie i szybko udałem się samochodem na start,żeby stwierdzić ,co się stało.Po drodze zauważyłem w strugach potężnego deszczu i wichury rozrzuconych po niebie lotniarzy.Po przyjezdzie do góry sędzia startowy zrelacjonował mi co się stało.O ile dobrze sobie przypominam pilot wybrał niefortunny start,kiedy nad szczytem Równicy warunki lotne nie pozwalały na start(zle ocenił warunki pogodowe).Wszyscy lataliśmy na własną odpowiedzialność,tak zapewne jest również i dzisiaj.To jest jedna z nielicznych sytuacji nieprzyjemnych do których dochodzi podczas uprawiania tego typu sportów.Spadł również na mnie nieprzyjemny obowiązek zawiadomienia rodziny ale już taka rola organizatora.Bardzo się ucieszyłem,kiedy dowiedziałem się,że wszyscy ,którzy byli w powietrzu cało i bezpiecznie wylądowali.W tym czasie nie było telefonów komórkowych,zero łączności.
Taka spotkała nas przygoda podczas w/w zawodów.Jak dziś pamiętam walkę kolegów:Cieślara,Piwowara,Ornatkiewicza i innych,którzy za wszelką cenę próbowali lądować gdzie się dało w wichurze i strugach deszczu.Zostaliśmy zaskoczeni zmianą pogody.Pomimo,że radiostacja była na częstotliwości kontroli portu bielskiego,nie zostaliśmy ostrzeżeni o zbliżaniu się niebezpieczeństwa.Pozdrawiam,pulsar.:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/13 20:32 #2006791

Witam !
Kilka fotek z III Pucharu Karkonoszy 93 /przyjechali Czesi , Węgrzy i kilku Polaków między innymi Stanisław Piwowar.
Loty z Rudnika
Wielkiej Kopy
foto. A. Binkowski

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/13 20:32 #2006793

w temacie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/13 20:33 #2006794

i dalej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/13 20:37 #2006796

Hotel " Przywodzie " Kowary , tu było otwarcie i zakończenie zawodów i najważniejsze odpoczynek zawodników.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Dawne Lotniarzy Spotkania 2009/02/14 14:44 #2006823

  • VEGA
  • VEGA Avatar
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 990
  • Oklaski: 16
  • Otrzymane podziękowania: 295
Jednym z fajnych spotkań było wspólne latanie na górze Wdżar/ Snoska w dniach 29.IV - 2.V.1981r.
Dynamiczna górka zapewniająca przy dobrym wietrze całkiem fajny żagiel.
W tym locie wisiałem 40 minut.
Pozdrawiam Pawel by VEGA
Lotniowe aktualności z Austrii i Niemiec, wyniki VEGA XC-CUP, historia lotniarstwa, zawody, techniczne porady itp - zapraszam na:
www.vega-lotnie.eu

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: sterylnymichaloLeslaw
Zasilane przez Forum Kunena