Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Start a odchylka boczna wiatru

Start a odchylka boczna wiatru 2009/01/11 23:22 #2006246

Witam .

Kolego Ruslan coprawda nie latam na lotni juz 15 lat ale posiadam troche doswiadczenia poniewaz zanim sie przeszkolilem no motolotnie jak wiekszosc owczesnych lotniarzy odbylem 10- letnia praktyke jako pilot lotni. Poruszyles wazny aspekt lotniowego rzemiosla tj.w jaki sposob startowac i czy startowac jezeli wieje boczny wiatr. Jak wiesz na nizinach niema z tym problemow,bo start za motolotnia bo stawia sie wyciagarke odpowiednio itd. Start w gorach ze zbocza przy odchylce bocznej wiatru to juz problem. Poniewaz za moich czasow kiedy ja latalem Lotniarstwo w Polsce uprawialo sie w gorach jak zapewnie wiesz to bardzo czesto spotykalismy sie z tym problemem. Moge powiedziec jak sobie z tym radzilismy.Mianowicie nauczylem sie latac na Zarze i jezeli start byl z odchylka boczna wiatru mysmy na to mieli okreslenie wieje po garbie to byl znak ,ze mlodsi piloci musieli odpuscic i poczekac az wiatr sie wyprostuje. Start w takiej sytuacji wymagal koncentracji i uwagi jak nie chcialo sie w domu czy w pracy pokazac z porysowanym nosem czy czolem inaczej wiesz przywalic w glebe. Jak sam start wygladal,kiedy byles gotowy do startu dziub lotni kierowales w strone odchylki np. jezeli odchylka byla z lewej strony do osi startu to dziub lotni kierowales w lewo mniej wiecej na tyle stopni co wynosila odchylka wiatru. Jezeli dobrze rozumujesz to wiesz , ze szkrzydlo bylo w prawidlowym oplywie wiatru inaczej bylo w lozu wiatru. I teraz caly problem i dziwne uczucie podczas rozbiegu skrzydlo celuje w lewa strone zgodnie z odchylka wiatru a pilot zbiega i rozpedza sie zgodnie z osia zbocza . Po oderwaniu sie koryguje lot. Kto to z nas opanowal radzil sobie z startem lepiej, mniej zaliczal krzakow czy wykonywal piekne cyrkle. A co do rampy to na Zarze ,Srzycznym czy na Rownicy zbudowalismy ,ale nie cieszyly sie wzieciem u pilotow z tego co pamietam. Co moge jeszcze powiedziec osobiscie przy odchylce wiekszej nie startowal bym z rampy czy pomostu jak my to nazywalismy.I to by bylo na tyle w tym temacie. Pozdrawiam wszystkich latajacych i nie latajacych tzw. nielotow do ktorych i ja sie rownierz juz zaliczam.:) naszestrony.nazwa.pl/l/components/com_jo...emoticons/smile.gifi tzw.nielotow do ,ktorych i ja sie juz zaliczam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Leslawsterylnymichalo
Zasilane przez Forum Kunena