Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Lotnia czy paralotnia

Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 16:00 #2007228

Hej ho! :)

mam pytanie w sumie podstawowe: lotnia, czy paralotnia.

zastanawiam się nad rozpoczęciem latania, ale nie wiem w sumie co wybrać. wiadomo, że każdy lubi coś innego, a mi chodzi o tak naprawdę:

- łatwość transportu sprzetu (czy jak się zaangażuję, to i z lotnią dam se radę w pociągu? :) ),

- i żebym maił tam w powietrzu jak najwięcej swobody :)

- który sprzęt jest mniej wymagający, jeśli chodzi o pogodę, czy teren (mijsce startu)?

Aspekt finansowy przy ewentualnie duuuzych różnicach też gra rolę.


dzięki! :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 16:57 #2007229

Na żadne z postawionych przez Ciebie pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Wszystko ma swoje plusy i minusy. Powinieneś polecieć w tandemie na lotni i paralotni, wtedy wszystko stanie się jasne.
Lotnie:
Air Wave - Magic Kiss 144,
Wills Wing - HP AT 158
Moyes - Xtralite 147,
Seedwings - Spyder 14
Quasar - Relief 215C
ŚK - od 2007r.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 17:11 #2007231

  • Leslaw
  • Leslaw Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Pilot 100+, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 809
  • Oklaski: 13
  • Otrzymane podziękowania: 397
Z postawionych przez Ciebie pytan wydaje mi sie ze powinienes wziac sie za glajty.

pozdrawiam

leslaw
Lotnia: Wills Wing RamAir 154
Seedwings Merlin 148
Finsterwalder Funfex
Seedwings Spyder 14

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 17:16 #2007232

który sprzęt potrzebuje więcej zachodu jeśli chodzi o transport i miejsce startowe? którym można dalej, wyżej, piękniej, bardziej różnorodnie? koszty zakupu, utrzymania?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 19:04 #2007233

jak pisał już wcześniej michalo powinieneś się poprostu przelecieć na jednym i drugim. jeśli chodzi o "więcej zachodu" w transporcie sprzętu po ziemi, ze zrozumiałych przyczyn łatwiej poruszać się ze szmatą. dalej, wyżej, piękniej, róznorodniej - tu wygrywa lotnia. lotnia jest też mniej "wymagająca" jeśli chodzi o pogodę. w przypadku jeśli nie masz samochodu i nie masz zamiaru go kupić podaruj sobie glajta.
generalnie tw pytania są tendencyjne. zafunduj sobie lot w tandemie - to powinno rozwiać tw wątpliwości.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 19:15 #2007234

batalanto napisał:

jak pisał już wcześniej michalo powinieneś się poprostu przelecieć na jednym i drugim. jeśli chodzi o "więcej zachodu" w transporcie sprzętu po ziemi, ze zrozumiałych przyczyn łatwiej poruszać się ze szmatą. dalej, wyżej, piękniej, róznorodniej - tu wygrywa lotnia. lotnia jest też mniej "wymagająca" jeśli chodzi o pogodę. w przypadku jeśli nie masz samochodu i nie masz zamiaru go kupić podaruj sobie glajta.
generalnie tw pytania są tendencyjne. zafunduj sobie lot w tandemie - to powinno rozwiać tw wątpliwości.


rozumiem, że lot w tandemie mi coś pokaże, ale nic mi jeden lot nie powie właśnie o transporcie, czy kosztach, albo co daje więcej możliwości.

co masz na myśli mówić "tendencyjne"?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 19:47 #2007235

dlaczego napisałem że tw pytania są tendencyjne? są.
przytoczę wypowiedź Lesława: "Z postawionych przez Ciebie pytan wydaje mi sie ze powinienes wziac sie za glajty".

dodam jeszcze że kryterium ceny jest ślepą kichą. :silly:
tanie jest oglądanie jak inni latają a w realu ceny zestawów dla początkujących (dla lotniarzy i para) są porównywalne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 19:56 #2007236

Tak jak ktos napisal wczesniej, bez samochodu lotniarz jest ugotowany. O pociagu zapomnij. szerszy zakres uzywanelnej pogody ma lotnia, lepiej lata lotnia. Na poziomie sprzetu tuz po szkoleniu, czy jakiegos sredniego, to taniej wyjdzie sprzet lotniowy. lotnia jest tez bardziej dlugowieczna, po 15 latach lotnia jesli wlasciciel o nia dbal potrafi latac prawie jak nowa. paralotnia po kilku latach moze juz miec material w tak kiepskim stanie ze latac bedzie mizernie, lub wrecz spadochronowac. Ale, jak kreci cie zabawa w zlatywanie z malej gorki wiele razy, to napewno na paralotni pobawisz sie wiecej, nameczysz sie mniej.
Jesli chcesz polatac w przyzwoitych warunkach to na lotni zwiedzisz wiecej miejsc.
Jak lecsz na przelot i sie nie uda, to z paralotnia mozesz lapac stopa, z lotnia juz zapomnij, musisz miec kogos kto po ciebie przyjedzie z bagaznikiem.
No i moim zdaniem najwazniejsza rzecz. Na lotni trudniej sie nauczyc latac od poczatku do poziomu podstawowego. Za to od podstawowego do dobrego jest juz latwiej i bezpieczniej. Na paralotni wlasciwie latasz od pierwszego dnia szkolenia z luzem, a schody sie zaczynaja jak chcesz latac na lepszych niz szkolne skrzydla i w lepszej pogodzie niz wczesnoporanna lub wieczorna.
Sa sytuacje w ktorej lotniarz zazdrosci paralotniarzowi, ale odwrotne rowniez..
Jak to w zyciu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 20:22 #2007237

Dzięki JacekJJ, o takie informacje-niuansiki mi chodziło :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Lotnia czy paralotnia 2009/03/03 21:24 #2007239

  • Smyk
  • Smyk Avatar
  • Wylogowany
  • Pilot 100+
  • Pilot 100+
  • Habet et musca splenem
  • Posty: 1600
  • Oklaski: -5
  • Otrzymane podziękowania: 59

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Leslawsterylnymichalo
Zasilane przez Forum Kunena