Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Sekretny klucz Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/02/12 12:33 #2006750

  • dasiu
  • dasiu Avatar
  • Wylogowany
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Instruktor, Sponsor lotnie.pl 2016
  • Posty: 84
  • Oklaski: 2
  • Otrzymane podziękowania: 16
Panowie, wtrącę swoje trzy grosze. Co do Żaru całkowicie zgadzam się z Meśkiem, co do pomocy ze strony aeroklubów z Piotrolotem. Wykonałem z Żaru na przestrzeni wielu lat około 180 lotów. Odkryłem ze zdumieniem, że ta góra nie nadaje się dla nas do latania. Może dlatego, że z wiekiem człowiek ma coraz mniej odwagi. Może dlatego, że widziałem setki startów i tak wiele zdarzeń i wypadków, że w końcu nastąpił ten błysk świadomości. Sytuacje na Żarze zmieniają się dynamicznie (infrastruktura, elektrownia itp). Co do Kiczery, startowałem tam chyba w 1980 r. razem z Zalewskim Zbyszkiem. Słaby wiatr wiał po tzw garbie( lotniarze wiedzą o co chodzi, nie wiadomo czy startować na zachód czy na północ). Lataliśmy na fajnym żaglu po kilkanaście minut. Ale dzisiaj,może drzewa tam urosły. Co do pomostu nad morzem, to wraz z moim kumplem postawiliśmy piękny pomost w Poddąbiu. Deniwelacja klifu 32m + 8m las. Przepiękny żagiel na dł. kilku kilometrów do wysokości 200m. Najdłuższy mój lot 2h 45min. Chyba w 1982 r. Zygmunt Konieczny zrobił tam pierwszy lot 1h15min ( nadleciał nieopatrznie nad jednostkę wojsk. - lecieli za nim po plaży i chcieli strzelać do niego, błagał ich z powietrza że jeszcze parę minut). Pomost nie był załatwiany kupą mości panowie, po prostu poszedłem do Urzędu Morskiego w Słupsku do samego dyrektora, on dał dwóch ludzi, pojechaliśmy na miejsce (tzw wizja lokalna), miałem pół litra w kieszeni, pozwolili wyciąć krzaki ( choć były to drzewa), kazali ogrodzić postawić tablicę "własnośc Aer. Słupskiego" i wszystko. Przez lata wykonaliśmy tam sporo lotów. Może znajdę gdzieś zdjęcia. Wnioski wyciągnijcie Panowie sami. Pozdrawiam
PS. W zamierzchłych czasach, kiedy odbywały się zawody na Nosalu w Zakopanem, opowiadał mi Gigoń, że przyjechali na zawody Niemcy z pięknymi lotniami, obejrzeli start i stok i nawet nie rozkładali lotni, mówiąc, że start i góra są niebezpieczne, szkoda im swoich kości i lotni. A my startowaliśmy, zaczepiając o drzewa, latarnie - taka była chęć latania, nie licząc się ze zdrowiem.

Daję słowo kliknąłem tylko raz.

Edytowany przez: dasiu43, w: 2009/02/12 12:35

Edytowany przez: dasiu43, w: 2009/02/12 13:16

System nie kłamie :evil:

Edytowany przez: smyk, w: 2009/02/13 01:05

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/02/12 17:25 #2006757

Witam !
Były takie zawody lotniowe chyba o "Puchar Nosala" , ostatnia edycja rozegrana w 1984 roku ? My byliśmy w 1983 . Kilka fotek.
foto. Andrzej Binkowski
Start z pomostu na Nosalu ; pilot Mirek Rodzewicz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/02/12 17:26 #2006758

Startuje Piotr Swigoń.
foto. Andrzej Binkowski

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/02/12 17:28 #2006759

Nosal widok ze startu , rampa umieszczona z lewej strony.
foto. Andrzej Binkowski

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/02/12 17:32 #2006760

Przepraszam poprzednia fota wsokczyła pomyłkowo i przedstawia wózek transportujący lotniarzy i lotnie na ZAR.
Zawody Puchar Wawelu 84

foto. A. Binkowski

Ta powinna być w powyższym temacie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/02/12 17:34 #2006761

Nosal , widok na zbocze.
foto. A.Binkowski

Możliwe że Pawel-Vega pamięta zawody lotniowe SOKOLEC 78 ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/02/14 20:49 #2006836

Góry Sowie g.Rymarz tu była rampa lotniowa. Fajne zawody paralotniowo-lotniowe organizowałem , nawet raz Romek Racławski i Stasiu Piwowar nas zaszczycili swoją obecnością.
Na rampie A.Binkowski lotnia LOTUS VI
foto. archiwum.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/03/05 23:26 #2007282

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/03/05 23:27 #2007283

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp:Ciekawe Konstrukcje Ramp Startowych 2009/03/05 23:27 #2007284

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Leslawsterylnymichalo
Zasilane przez Forum Kunena